Akım ve sirkülasyon
Flow and circulation
- Tez No: 11675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HALUK ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
AKIM VE SİRKÜLASYON Yüksek Lisans Tezi Adil MISIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1990 Ö Z Bu çalışma dört bölüm halinde düzenlenmiştir. Birinci Dölümde çizgisel integralin tanımı ve temel özellikleri (ispatsız teoremlerle) verilmiştir. İkinci bölümde, çizgisel integralin vektörel yorumu yapılmıştır. Üçüncü bölümde, akışkanın hız vektör alanı gözönüne alınmıştır. Daha sonra, irrotasyonel ve potansiyel akım ile akım çizgileri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Dördüncü bölümde, alcı ve sirkülasyon tanımları verilmiştir. Bunu takiben, bu tanımlarla ilgili bazı teoremlerde sıralanmış tır. Son olarak, kendi ekseni etrafında sabit bir w açı sal hızı ile dönen bir koninin durgun, ideal bir akışkana batırılırken bir At zaman aralığında ortaya çıkan top lam sirkülasyonun hesabı yapılmıştır. -III-
Özet (Çeviri)
FLOW AND CIRCULATION M.Sc. Thesis Adil MISIR GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1990 ABSTRACT This work is arranged into four chapters. In the first chapter, the definition and the main properties of the line integral has been given, (Proofs of the theorems are omitted). In the second chapter, vector interpretation of the line integral has been studied. In the third chapter, velocity vector field of a fluid is taken into consideration. Subsequently, connections between irrotational and potential flow and stream lines are investigated. In the fourt chapter definitions of flow and circulation are presented. This is followed by some theorems related to these definitions. Finally, the total circulation of a rotating cone, which has a constant angular velecity, formed at a time interval At while it's being sank into a static ideal fluid is calculated. ?IV-