Psikolojik iklim, örgüte adama ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A Study of relationship between psychological climate, organizational commitment and organizational citizenship behavior in a public organization
- Tez No: 116786
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, kamu sektöründe faaliyet göstermekte olan bir örgütteki psikolojik iklim ile örgüte adama ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Çalışmanın verileri TÜLOMSAŞ Genel Müdürlüğü nde memur olarak çalışan 300 personelden toplanmıştır. Hipotezleri test etmek için korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, genel psikolojik iklim ile örgüte adama arasında ve örgüte adama ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında anlamlı bir pozitif ilişki olduğu görülmüştür. Ancak genel psikolojik iklim ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Genel psikolojik iklimin duygusal adama ile arasında anlamlı bir ilişki varken, örgüte sürekli adama ile arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Örgütsel vatandaşlık davranışı, duygusal adama ile anlamlı bir korelasyon gösterirken, sürekli adama ile arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre, psikolojik iklimin bütün boyutları ile duygusal adama arasında anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. iv
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationships among psychological climate, organizational commitment and organizational citizenship behavior. Data were collected from 300 individuals. Correlation analyses were performed to test the hypotheses of the study. Results of the study indicated that there is a significant positive relationship among general psychological climate and organizational commitment, organizational commitment and organizational citizenship behavior. There was no significant relationship between general psychological climate and organizational citizenship behavior. A significant positive correlation between general psychological climate and affective commitment was found. There was no significant relationship between psychological climate and continuance commitment. Organizational citizenship behavior and affective commitment were significant correlated but, organizational citizenship behavior and continuance commitment were not significant correlated. There were significant relations between sub dimensions of psychological climate and affective commitment.