Mekki Divanı'nın transkripsiyonlu karşılaştırmalı metni
The Comparative transcription text of Mekki Divan
- Tez No: 116797
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. ŞEHABETTİN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU MEKKÎ DİVANI'NIN TRANSKRİPSİYONLU KARŞILAŞTIRMALI METNİ YAKUP BAŞPINAR TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ANA BİLİM DALI ESKİ TÜRK EDEBİYATI BİLİM DALI OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ OCAK 2002 Danışman Yrd. Doç. Dr. M.Şahabettin Ünlü Bu çalışmada Şeyhülislam Mekkî Muhammed Efendi 'ye ait bir divanın iki nüshasının karşılaştırmalı transkripsiyonu yapıldı. Eser 18. yüzyılda yazılmış olup devrinin dil özelliklerini göstermektedir. Divanın İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi 'nde dört yazma nüshası vardır. Karşılaştırdığımız iki nüsha arasında çok belirgin bir fark yok. Özentili ve güzel bir yazıyla yazılmış. Divanın tamamlanma tarihi 1778'dir. Eser klasik divan yapısına ve dizilişine sahip. Nât, gazel, kaside, tahmis, kıt'a... ve benzeri türlerde şiirler yer alıyor. Eserin müellifi devrin alim kişilerindendir. Aynı zamanda yüksek devlet memuriyetlerinde bulunmuştur. Eserin transkripsiyonu sırasında“Türk İlmî Transkripsiyon Sistemi”ne bağlı kalmıştır.
Özet (Çeviri)
THE ABSTRACT OF THE POST GRADUATE THESIS THE COMPARATIVE TRANSCRIPTION TEXT OF MEKKI DIVAN YAKUP BAŞPINAR TURKISH LANGUAGE AND LITERATURE MAIN SCIENCE DEPARTMENT OLD TURKISH LITERATURE SCIENCE DERATMENT SOCIAL SCIENCE INSTUTIE OF OSMANGAZI UNIVERSITY JANUARY 2002 The adviser: Asc. Of Proffesior. M.Şahabettin Ünlü In this Project the compared transcription of two productions of a divan was made which belonged to islamic Sheikh Mekki Muhammed Efendi. It was written in 18th century and is carries the language properties of this term. The Divan has four written productions in the library of Istanbul University. There is not a great difference between beatiful and carefully was complated in 1778. the product has classic divan type and it was arrenged Uassically. There are poems (Nât, gazel, kaside, tahmis, kıt'a.etc) and is similar types. The writer of the product is a well-informed person. And also he had worked in the great departments of the goverment as an official. We transcripted the production by“Turkish Scientific Stanscription System”II