Mekkî divanı ve tahlili
Mekki?s Divan and analysis
- Tez No: 217297
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Bu tez 18.yy'da yaşamış olan şairlerimizden şeyhülislam Muhammed Mekkî'nin divanının karşılaştırmalı metnini ve incelenmesini içermektedir. Şairin yaşadığı dönem ve bulunduğu makam divanının okunup incelenmesi için hareket noktası olmuştur. Mekkî'nin hayatı, dönemindeki olaylar ve şahsiyetler araştırılmış; bunların, şiiri ve üslubuyla bağlantıları saptanmıştır. Sonuçta 18.yy'ın ikinci yarısındaki diğer şairlerle benzer özellikler taşıdığı görülmüştür.Mekkî ilmini şiirlerinde de ortaya koymaktadır. Nâbî ekolünü devam ettirmiştir. Yine de şiirlerinde yer yer Fuzûlî ve Nedim etkileri hissedilmektedir. Mekkî, kendi karakterinin yanı sıra klasik Türk Edebiyatı geleneğinin bütün malzemelerini de şiirine başarıyla yansıtmıştır.Sonuç olarak bir şairimizin daha, yakından tanınmasının mutluluğuyla bu tez sunulmaktadır
Özet (Çeviri)
Thesis herein consists of comparative text as well as study over one of our poets chief religious official Muhammed Mekki who lived on the 18th Century. Where, times when poet had lived as well as official council of state included form the point of movement for reading and studying. During Study search has been made over Mekki?s life as well as incidents and personalities of his times; making connection between his poems and style. Our findings have been to the point where conclusion is made such that he bears features similar to those of other poets of the second half of the 18th Century.Mekki is determined to put forward his science in poems he wrote. He continued the ecology of Nabi. Nevertheless, one can?t go along without sensing effects from Fuzuli and Nedim in his poems. Besides his own character, Mekki has successfully reflected all material by classic Turkish Literature tradition over the poems he wrote.As a result, thesis herein is proudfully presented in happiness of bringing about means to get to know one more of our poets closely.