John Stuart Mill'in hürriyet ve siyaset anlayışı
Intelligence of John Stuart Mill about liberty and politics
- Tez No: 116804
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
VI ÖZET Özgürlük üzerinde, düşünce tarihi içerisinde, filozofların farklı düşünceleri olmuştur, Filozoflar içinde bulundukları toplumdan kendilerini soyutlayamadıklarından, insanların yapıp ettiklerini, eylemlerini konu edinen ablak konusunda düşünceler üretmişlerdir. İnsanlık varolduğu sürece de, bu durum devam edecektir. Biz, bu çalışmamızda, (1806-1 £73) yılları arasında yaşamış önemli düşünürlerden birisi olan, J. S. Mill'in özgürlük ile ilgili olarak ortaya koyduğu fikir ve görüşleri, ayrıntılarıyla ele alıp değerlendirmeye çalıştık. J. S. Mili, içinde yaşadığı toplumu, devri çok iyi bilen ve kendisini her konuda yetiştirmiş, topluma yön vermeye çalışmış, büyük bir düşünürdür. Biz de Mill'in özgürlük konusundaki düşüncelerini, tahlil ederek bazı sonuçlara ulaşmaya gayret gösterdik. H.Aslı ÇAVUŞOĞLU
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Within the history of thought, philosophers have had different ideas on liberty. Because the philosophers haven't isolated themselves from the society, they have produced ideas about liberty on what people did and their activities about liberty. This will continue as long as the mankind exists. In this work we tred to discuss about J. S. Mill who is one of the important philosophers of the world and who lived between (1806-1873) and also his ideas and comments about liberty. J. S. Mill, was a great philosopher who knew the society and age in where he lived and who improved himself in every subject and tried to direct the society. We tried to reach some conclusions by analising J. S. Mill's ideas about liberty. H.Ash ÇAVUŞO?LU