Stratejik yönetim açısından insan kaynakları ve yönetiminin incelenmesi ve bir örnek uygulamanın yapılması
The Research of human resource management by strategic management and an application
  1. Tez No: 116834
  2. Yazar: HALUK SAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEYZULLAH EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
IV ÖZET Günümüzde işletmelerin karşılarına çıkan zorlukların geçmiş 10 yıl ile dahi kıyaslandığında büyük oranlarda artış gösterdiği ortaya çıkmaktadır. Önceden sınırlı sayıda ve belirli kriterlerde olan rakipler, günümüzde sayıları tüm dünya çapında ve ulusal standartlar seviyesinde rekabete katılmaktadır. İşletmelerin bu şartlar altından başarıyla kalkması için günümüzün en değerli kaynağı, aynı zamanda varlığı halini alan insan gücünü çok iyi planlamalı ve kullanmalıdır. Bu çalışmada yukarıda bahsedilen rekabet ortamının galibi olabilmek için işletmelerin stratejik yönetim ve insan kaynakları yönetimini iyi algılamanın gerektiğini anlatmaya çalışmaktayız. Henüz istenilen yerlerde bulunmayan insan kaynakları yönetimi, daima personel yönetimi ile karıştırılmıştır. Çalışmamızda uygulanması gereken çağdaş yönetim anlayışının gerektirdiği insan kaynakları yönetimi ve stratejik yönetim modelleri incelenmiştir. İnsan kaynaklan yönetiminin işletmelerde yalnızca tek temsilciyle yürütülmesi yerine işletmedeki tüm üst yöneticilerin birer insan kaynakları yöneticisi olarak çalışmalarının gerekliliği vurgulanmıştır. Bu sayede işletmenin diğer birimleri ile insan kaynakları yönetiminin birbirleriyle doğrudan ilişkili oldukları ve bu ilişki neticesinde işletmenin daha etkin bir yöntemle hedeflerine ulaşabileceği açıklanmaya çalışılmıştır. Teorik olarak bahsedilen konuların ışığında DENİZLİ ilinde insan kaynakları yönetimi uygulayan işletmelerin üst yönetim kademelerini içeren bir uygulama yapılmıştır. Uygulamalarda ortaya çıkan sonuçlar ile teorik bilgiler karşı laştırılarak işletmelerin yapılan çalışmada bahsedilen konulara ne derecede uygun olduğu araştırılmıştır. Araştırma sonucunda işletmelerin gerçekten insan kaynakları yönetimini mi uyguladıkları ; yoksa halen personel yönetiminin mi geçerli olduğu sorularına cevap aranmıştır. Haluk SAK
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Nowadays, the difficulties which comes against the firms, when compared by last 10 years, seen that there is a big reduce. The competitors which are few numbered and at a known standards before, but nowadays, the numbers of them are around the world and national standard levels are joining to the competition. The firms must planned use the most important source of today“human power”very well, to get out of these conditions by success. In this progress, we are trying to explain that to be the winner of the competition, the firms must be good at strategic and human resources planing. Personnel planing always mix the human resources, which is not at the wanted level yet. In ours progress, human resources and strategic planning models, which have to be done, are arranged. It is said that all the high-levelled managers must manage the human resources management as a human resource manager instead of one manager. It is explained that, by this way the other management's of the firm relate with human resources directly, and by this relation it is explained that the firm will reach to its targets. As a theoretical, at the light of these subjects, there has been a study done in the firms of Denizli, which the human resources, management's of the companies. By comparing the theoretical knowledge's and the results of the study, it is arranged how the firms are suitable to the subjects which are told in our progress, At the results of the study, it is looked for the answer of, if the firms are really using the human resources management or still the personnel management? Haluk SAK