Traces of the industrial revolution as reflected in male and female relationships in D. H. Lawrence's ?sons and lovers?
D. H. Lawrence'ın 'Oğullar ve Sevgililer' adlı eserinde kadın ve erkek ilişkilerine yansıyan sanayi devriminin izleri
- Tez No: 116835
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ALİ GÜLEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
VI ÖZET Tüm dünyayı etkileyen başlıca olaylardan biri olan Sanayi Devrimi, gerek toplum gerek insan hayatında büyük değişimlere neden olmuştur. Hayatım sürdürebilmek için daha fazla para kazanmak zorunda kalan insanoğlu, her geçen gün makinelere daha bağımlı hale gelmiştir. Sınıflar arası farkın da sonucu olarak üst sınıf her zaman hükmetmiş, alt sınıf ise her zaman bir köle gibi çalıştırılmıştır. Sanayi Devrimi, kömür, demir ve tekstil alanındaki gibi insan hayatına olumlu değişiklikler katsa da insanoğlunun ruhunda derin yaralar açılmasına neden olmuştur. Bu çalışmada Sanayi Devrimi'nin kadın-erkek ilişkisi üzerindeki etkisi, D. H. Lawrence' in Sons and Lovers adlı eserindeki karakterler analiz edilerek ortaya konulmaya çalışılmıştır. Roman, devrim sonrası kaleme alındığından yazarın da dönemi yaşayanlardan birisi olduğu göz ardı edilmemelidir. Yazar, bu değişimi ilk önce kendi ailesi içinde yaşayarak, devrimin olumsuz yanlarım gören bir kişilik olmuştur. Onu ailesine ve topluma yabancılaştıranın devrimin kendisi olduğunu bilmekte ve devrime karşı azimle savaşmaktadır. Birinci bölümde, devrimin sonuçlan ve bu çalışmada nelerin analiz edileceği hakkında genel bir bilgiyle beraber, okuyucunun bu çalışmada hangi sorulara yanıt bulacağı hakkında bazı ipuçları da verilmektedir. İkinci bölümde, Sanayi Devrimi hakkında genel bilgi sunulmuştur. Burada amaç, devrimin toplum üzerindeki etkilerini ve daha da önemlisi aile yaşamına verdiği zararları göstermektir. Topluma getirdiği yeniliklerin de hiçbir şekilde yadsınmadığı bilinmeli, fakat inşam nasıl bir ruhsal çöküntüye götürdüğü de unutulmamalıdır. Üçüncü bölümde, yazar ve roman hakkında bilgi verildikten sonra Sons and Lovers adlı eserde devrim sonrası roman karakterlerinde değişen kadın-erkek ilişkileri sunulmuştur. Kadın-erkek ilişkisi sadece devrime bağlı kalınarak işlenmemiş, yazarın kendi hayatı örnek alınarak incelendiği için kişinin hayatında olabilecek diğer değişimlere de örnekler verilmiştir. Son olarak, dördüncü bölümde, yapılan bu çalışmayla varılan bazı sonuçlar özet halinde verilmiş, bu çalışmanın oluşturulmasında yararlanılan kaynaklar ve özgeçmiş sunulmuştur. Seçil ÇAKIR
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Industrial Revolution was one of the main events that had affected the whole world, which made many changes not only for the society but also for the individual. The man who wanted to earn much money so as to live became addicted to the machine. Due to the results of the distinctions among the classes, the upper class was always the commander; the working class was always made to work like a slave. The revolution had many positive results such as; use of coal, iron and the changes in textiles, however: it damaged the soul of human being seriously. For this reason, in this dissertation the aim is to visualize the effects of The Industrial Revolution on male-female relationship by analyzing D. H. Lawrence's Sons and Lovers, which was written just after the revolution. Here, it must be noted that the writer had personally experienced the term. The writer was one of those who had first experienced and observed the disastrous changes within his family. He knew that the revolution had alienated from his family and the society, so he ambitiously fought against the revolution. In Chapter I, the introduction part gives general information about the results of the revolution and what will be analysed within the thesis. It also contains some clues for the reader to which questions he will find out the answers. In Chapter IL brief information about The Industrial Revolution is being presented. Here, the aim is mostly to show the effects of the revolution on society and more of that, the damages on family life. Although there were great changes in life, the man being drawn into a psychologically depression must be emphasized. In Chapter m, after given some information about the writer and the novel, it is observed the changing moods of male-female relationship on fictional characters after the revolution in Sons and Lovers. Male-female relationship is not practiced only due to the revolution, the novel was written under the influence of the life of the writer, so it has been paid attention to the other changes in this relationship. Finally, in Chapter IV, some of the results are given as a summary of the thesis: the bibliography, which had been referred to, and the autobiography are being presented. Seçil ÇAKIR