Hava Harp Okulu öğrencilerinin fizyolojik parametrelerinin karşılaştırılması
The Comparance of the air force academy cadets acording to physiological parameters
  1. Tez No: 116841
  2. Yazar: MEHMET PALA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İRFAN GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Havacılıkta pilot adaylarının en büyük özelliklerinden birisi de Fiziki uygunluk ve yeterliliktir. Geleceğin pilot adaylarının fiziki form parametrelerinin aynı seviyede olması gerekir. Bu parametrelerin bazılarında eksik veya yetersiz olmasının nedeni; fizyolojik özelliklerin yetersizliğinden mi, fiziksel özelliklerin uygun olmadığından mı, yoksa spor faaliyetlerinin etkisiz veya yetersiz düzenlenmesinden midir? Araştırmalarımızda bu sorulara açıklık getirmeyi amaçladık. Bu bilgilerin ışığı altında geleceğin pilot adaylarının seçiminde de fizyolojik ve fiziki açıdan kriterlerin belirlenmesi mümkün olacaktır. Araştırmamızda Hava Harp Okulu öğrencilerinin fizyolojik parametrelerini belirlemeyi amaçladık. Bu öğrencilerin fiziki form parametrelerinin hangi seviyede olduğunu görmek istedik. Bu amaçla otuz pilot adayını onar kişilik üç kontrol grubuna ayırdık, l.nci grup; anaerobik grup (judo, body building, atletizm, yüzme, masa tenisi branşlarından), 2.nci grup; aerobik grup (kros ve koşarak hedef bulma branşlarından), 3.ncü grup; sporcu olmayan, Beden Eğitimi ve Spor dersinde başarısız ve sosyal branşlarda faaliyet gösteren öğrencilerden oluşan grup. Bu grupların fiziksel özellikleri, vücut deri kıvrım ölçümleri, motorsal beceri, solunum fonksiyon, metabolik tam kondisyon, efor, Wingate, izokinetik kol ve diz testleri yapıldı. Araştırmamızda bütün grupların fiziki ve fizyolojik özellikleri belirgin oranda ortaya çıkmıştır, l.nci grubun anaerobik kapasitesi( 17902,4 joules), motorsal beceri özellikleri(mekik;31,l tekrar, dikey sıçrama; 55,8 cm, Bükülü kol asılma; 55,1 sn) ve Cybex'te izokinetik kol, diz test sonuçlan diğer gruplardan daha iyi çıkmıştır. 2.nci grubun ise aerobik kapasitesi, (metabolik tam kondisyon ve efor test sonuçlarına göre) vücut yağ kütle oranlan diğer gruplara oranla daha iyi çıkmıştır (MaxV02 61,1, ATHR, 157,8; ATHR- O2 tüketimi; 41,1 ml/kg/dk, egzersiz zamanı; 16,6 dk; vücut yağ oram; %7, yağ ağırlığı, 5,1 kg dır). 3.ncü grubun bütün test sonuçlannın sedanterlerden daha iyi düzeyde olmasına rağmen, diğer gruplara göre negatif yönde farklılık göstermiştir (Anaerobik kapasite, 14844.84 joules, egzersiz zamanı, 12,8 dk, ATHR O2 tüketimi 30,1 ml/kg/d, mekik, 21,9 tekrar; dikey sıçrama, 50 cm, bükülü kol asılma, 29,3 s.). F-16 gibi yüksek teknoloji uçaklarını kullanacak olan pilot adaylarının performansında fiziksel ve fizyolojik özellikler çok önemli kriterlerdir. Hava Harp Okulu öğrencilerinin fiziki form parametrelerinin pilot adaylarının fiziki yetenek ve uygunluk kriterlerini belirlemede yararlı olacağım düşünmekteyiz. Hava Harp Okulu öğrencilerinin şimdiye kadar fiziki ve fizyolojik profilleri araştırılmamıştır. Bu araştırmadaki sonuçlar bize geleceğin pilot adaylarının fiziki yeterliliklerinin yüksek“G”dirençlerine karşı koyabilecek kapasitede olduğunu gösteriyor. Eğer“G”kuvvetine karşı direnç gösterebilme yetisi ile fiziksel kondisyon seviyesi arasında standartlaştırılmış veriler oluşturulabilirse, gelecekte yüksek performanslı savaş uçaklarını yönetecek uygun pilotları seçmekte daha isabetli kararlar verebilme olanağımız olacaktır. Bu standartlar oluşturulursa, pilot adaylarının fiziksel kondisyonlarını bu yönde geliştirmek ve eğitim programlarını hazırlamak kolay olacaktır. Öğrencilerin fizyolojik parametreleri, gelecekte hazırlanacak fiziki eğitim programlama ışık tutacağım umuyoruz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Physical stability and sustainabilty are two of the most significant qualities of a pilot candidate in aviation. It is of crucial importance that the candidates of the future pilots have the physical form parameters at the same level. Is this resolution owing to the insufficiency of the physical qualities or instability of the physical qualities or the inorder arrangement of the organization? We thought of getting across these questions in our researches. Under these circumstances, it will be possible to determine the physological and physical criteria in the selection of the future pilot candidates. We aimed at the comparison of the physical and physiological profiles of the many cadets in the Air Force Academy who have diverse condition levels. We wanted to see at which level these cadets' physical form parameters are. For this aim we separrated 30 pilot candidates into 3 groups. 1. group; unaerobic group(judo, body building, athleticism, swimming, and table tennis branches), 2.group; aerobic group; (cross and orientring branches),3. group; the ones who have no sports branch, who are not successful in the physical training lessons and the sports lesson,and having a social branch. The physical qualities, body skin measures, motor aptitudes, respiratory function, metabolic exact condition, effort, Wingate, izokinetics arm and knee tests of these groups have been carried out. In our researches all the physical and physiological qualities of all the groups have been determined very clearly. 1st group's unaerobic capacity (17902.4 joules), motor aptitute qualities; sit up( 31, once, vertical jumping; 55.8 cm, arm clinging; 55.1 sec.) and in the izotechnic arm, knee test results are better than the other groups. 2.group's aerobic capacity (according to the metabolic exact condition and effort test results) the body fat volume rates are better as you compared according to the other groups. Max V02 61.1, ATHR 157.8; ATHR oxigen consumption; 41.1 ml\ kg\dk, exercise time; 16.6 min.; body fat rate %7,fat weight 5.1 kg.).Although the test results of the 3.group are better than the sedentaries, there have been some differences according to the other groups. (Unarerobic capacity 14844.84 joules, exercise time, 12.8 min., ATHR oxigen consumption 30.1 ml\kg\min, sit up, times; vertical jumping 50 cm., arm clinging 29.2 sec). Physical and physological qualities are very important criteria in the selection of the pilot candidates who will be the pilots of the F-16 which have a high technology. We believe that the physical form parameters of the Air Force Academy cadets will be beneficial in determining the physical aptitude and form criteria of the pilot candidates. It has not been researched the phsical form and sustainibility of the Air Force Academy cadets. The results of these researches will show that at which G-level they will be able to have. If we can form standardized data between the ability of having the G-force and the phsical condition level, we will find more opportunities for directing the fighter plains which have the utmost performance. If we can form these standards, it will be easy to improve the physical conditions and the preparation of the education programs of the pilot candidates in this way. We hope that the physical and physological profiles will highlight the programs that will be prepared in the future. VI