Kur'an'da cimrilik kavramı
Miserlines concept in Quran
- Tez No: 116848
- Danışmanlar: PROF.DR. DAVUT AYDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET KÜR' AN'DA CİMRİLİK KAVRAMI Bu çalışmada, bir mü'minde asla bulunmaması gereken ve Kur' an' da değişik şekillerde yerilen cimrilik konusu ele alınmıştır. Cimrilik, servet edinme tutkusuyla karşılıksız harcama ve hayır yapmaktan kaçınmaktır. İslam literatüründe cimrilik BUHL ve ŞUHH kavramlarıyla ifade edilir. Buhl; elindeki maddi imkanları insanlarla paylaşmak istememektir. Şuhh ise, insanın malına karşı aşın kıskançlığını ifade eder. Bu kıskançlık onun tabiatında yerleşmiş bir huy ve karakter haline gelmiş, böylece malım insanlardan esirgeyerek cimrilik yapar duruma gelmiştir. Sahip olduğu bilgileri insanlardan gizleyen ve bu konuda Kur'an'da tarihi sorumlulukları olduğu bildirilen Yahudilerin tutumu da cimrilik kabul edilmiştir. Cimriliğe yakın anlamlı kavramlar; yoksulu, yetimi, muhtacı doyurmamak, malı harcamayıp yığmak, Allah yolunda infak etmemek ve cimriliğin karşıtı olan cömertlik, ve onunla ilgili olan Allah rızası için yoksulları doyurmak, yakınlara infak etmek, Allah yolunda infak etmek, sevdiği şeylerden infak etmek, bollukta ve darlıkla infak etmek gibi kavramlar çalışmamızda yer verdiğimiz diğer konulardır. Ekonomik dengesizliklerin alabildiğine çoğaldığı günümüzde, zengin insanların varlıklarım yoksullarla paylaşıp cimrilik etmemesi, toplumun huzuru ve güveni açısından vazgeçilmez şarttır. Aksi takdirde bu dengesizlik daha da artarak sosyal barış açısından tehlikeli sonuçlara yol açabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY MISERLINES CONCEPT IN QURAN In this miserliness concept which it never become in a muslim believer and it could find in various from in Quran was taken up. In this study people who have got materialistic possibility and they do not want share this possibility with people who need help in their life and increase their wealth was considered. Also Jews was considered because they have some real knowledges but they do not share these knowledge with other people and so they have a historical responsible according to the Quran. Commenting on the Quran, hadith (the study of Prophet Muhammad), history, word books, encyclopaedia and various sources (all of them are accepted reliable sources according to scholar of Islam) had been scanned with scientific criteria's in this study and final of this scan some reasons had been reached following below. Economical excessiveness extremely increases in these days. For social peace and trust it is a first condition that reach people must help to poor people how they can share their wealth. Of course, we do not mind that they must give their wealth with other people. They must help people when others need to them. Otherwise these excessivenesses will become so many then it can be so dangerous reasons for social peace. If this study will make a little assist to our people this situation will be glad to us. VI