Kamu işyerlerinde personel motivasyonu
Motivation of the personnal in state workplaces
- Tez No: 116847
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA LÜTFÜ ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Kamu işyerlerinde personel monvastono, tez konusu olarak incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada, kamu kesiminde bir türlü caresi bulunamayan ve çözümü için öneriler geliştirilmesi amaçlanmıştır. İnceleme öç bölüm halinde ele alınarak, birinci bolümde motivasyonun teorik konularına değinilmiş, ikinci bolümde kamu kesiminin bugünkü durumu ve motivasyon uygulamaları ve son bolümde de örnek bir kamu işyeri incelemeye alınarak motivasyon düzeyi saptanmaya çalışılmıştır. öncelikle ilk bölümde, motivasyonun anlamı çeşitli görüşler kapsamında sunulmuş, arkasından motivasyonla ilgili temel kavramlar izah edilerek, motivasyonun önemi anlatılmaya çalışılmıştır. Daha sonra, motivasyonu bozucu çok önemli bir unsur olarak stres ve stres yönetimi ele alınarak, olumsuz sonuçlan ve stresle mücadele yollan anlatılmıştır. Motivasyon teorileri ise bir başka başlık aranda ele alınarak geleneksel ve çağdaş motivasyon teorilerine değinilmiştir. Birinci bölümün son konusu olarak, motivasyona olan doğrudan ve çok önemli etkisi sebebiyle liderlik kavramına temas edilmiştir. İkinci bölümde, öncelikle kamu kesiminin bugünkü durumu, yaşadığı sorunlar ve bunlara yol açan sebepler ele alınarak muhtelif görüşlerle birlikte verilmeye çalışılmıştır. Akabinde, kamu kesiminde uygulanmakta olan ve uygulanması gereken motivasyon artma uygulamalar örnekleri ile birlikte verilmiştir. Daha sonra, kamu kesiminin kangren halini almış soranlarına bir çıkış yolu olarak Toplam Kalite Yönetimi Felsefesi önerilerek, TKY*nin teorik yönü Türkiye ve dünyadaki uygulamalar izah edilmiştir. Bu bölümün son kısmında kamu kesimindeki örnek TKY uygulamaları da analatıldıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetlerindeki TKY uygulamaları başlangıcından günümüze kadarla gelişmeleriyle beraber sunulmuştur. Bu bölümde, Osmanlı'dan günümüze kadar kamu personeline; Taylorist Felsefeyle yaklaşıldığı, başka bir deyişle, X Kuramı gözlüğüyle bakıldığı ve bu yüzden tüm varlığı ve benliği ile kendisini işine veremediği için, yani kısaca motive edilmediği için verimsizliğe düştüğü anlatılarak, yukarıdaki tüm yanlışlıkların addı yani doğruların, TKY felsefesinde bulunduğu düşünüldüğü için, tüm örneklerin de bu görüşü desteklemesi sebebiyle kamu kesimine yeni bir yaklaşım olarak TKY önerilmektedir. Üçüncü bölümde, savunma sanayii alanında faaliyet gösteren bir kamu işyeri incelenmiş ve motivasyon uygulamaları yönünden ele alınmıştır. İşyerinin, çoğu merkezi hükümet uygulamalarına dayanan sonralarının bulunmasına rağmen, uygulamaya koyduğu TKY Felsefesinin de etkisiyle büyük ölçüde motivasyon sorunu yaşamadığı, personelinin diğer kamu işveleri ile mukayese edilmeyecek derecede verimli, istekli ve arzulu olduğu tespiti yapılmıştır. xm
Özet (Çeviri)
SUMMARY MOTIVATION OFTBE PERSONNAL IN STATE WORKPLACES Motivation in the state workplaces has been tried to be examined as the subject of the thesis. In the study, it is aimed to be stated the unproductive management problems which are insolvable in the public and to be developed the suggestions for the solution of this problem. Study has been issued in three pacts; theorical subjects of motivation ate mentioned in the first part, today's situation of the state wodcplaces and implementations of trh motivation axe issued in the second part and in me last part a sample of state workplace is examined and level of the motivation is tried to be First of all, in the first part, meaning of the motivation is presented with the various ideas and opinions afterward importance of the motivation is tried to be explained with the description about basic teems of the motivation. After then, stress and stress management which are the important elements preventing motivation are handled, and their negative results and the ways of struggling with the stress are explained. Motivation theories are handled in a different tine and conventional and contemporary motivation theories are indicated. The last subject of the first part is the concept of leadership that has a direct and important effect on motivation. In the second part; previously the condition of the today's state workplaces, their problems and the reasons «maing these problems are issued with different kinds of opinions. Besides that, the motivation implementations that are applied or that have to be applied on the state workplaces and that make the motivation higher are given with the examples, hi addition, Philosophy of Total Quality Management is suggested for the gateway for the problems that are gangrene for the state workplaces, and the theorical side of the TQM and implementations around the worM are explained. In the last part of this section, after the examples of the TQM implementations on the state workplaces are explained, the TQM implementations of Turkish Army Forces are presented with the developments from past to present Tins part indicates that Taylorist Philosophy has been applied to the state workplaces from Ottoman to present, in other words they are considered with the Concept of X, and for that reason the people m the state workplaces could not focus on their works; in short since mey have not been motivated, they have become unproductive individuals. TQM as a new concept is suggested for all of the state workplaces since the truths are said to be included in the TQM Philosophy and since all of the examples support the TQM Philosophy. In the third part, a state workplace having activity with the defence industry is examined and is handled in terms of motivation. It is proved that with implementing the TQM Philosophy the workplace does not have motivation problem and the personnel of the workplace become very productive, willing and efficient as it can not be comparable with me other state workplaces, altough the workplace has some problems with the XIV