Türkiye Türkçesi ve Kazak Türkçesindeki yapım ekleri
The Derivational affixes comparision in the Turkish and Kazakh Turkish
  1. Tez No: 116861
  2. Yazar: AHMED BEGDİLLA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEVDET ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Özet Türk dili, eklemeli bir başka ifadeyle bitişken dil olduğundan dolayı yeryüzündeki konuşulan bütün dillere göre sayıca en çok eke sahip olan bir dildir. Eklerimizin arasında geniş bir alana sahip olan yapım ekleridir. Çünkü yapım ekleri dilimizin ne kadar zengin olduğunu kanıtlamaktadır. Karşılaştırmalı bir çalışmalı olduğundan dolayı Türkiye Türkçesi ve Kazak Türkçesi'ndeki yapım ekleri arasındaki benzer ve farklı yönleri teferruatlı olarak inceledik. îki lehçedeki eklerin işlevlerini izah ettikten sonra önce Türkiye Türkçesinde, sonra da Kazak Türkçesinde bu eklerin yer aldığı birer cümle ile örnek verdik. IV
Özet (Çeviri)
Summary Since Turkish is an agglutunative language it is the richest language in the world in terms of deriviational affixes. Amongst the affixes, deriviational affixes have important roles. Suffixes are the proof of how rich is Turkish. This study is a detailed comparision, evaluating similarities and differences between Turkish and Kazakh Turkish. After explaining the functions of the affixes in two dialects, examples in using affixes in both Turkish and Kazakh Turkish are given. These examples are given with the aim of displaying the differences and similarities of using suffixes and that meaning of suffixes. Lastly the functions and meanings of the suffixes exist in only one dialect are explained and sone examples of using these suffixes are given.