Turizmde ilişkisel pazarlama yaklaşımı ve seyahat acentelerindeki uygulamalara ilişkin bir araştırma
Relationship marketing in tourism and a survey on applications of relationship marketing in travel agencies
  1. Tez No: 116975
  2. Yazar: AYŞE BAYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Gelişen dünyada 19. Yüzyılın ikinci yarısındaki sanayi devriminden bu yana en büyük gelişim geçen yüzyılın sonlarındaki bilgi teknolojileri devrimi olmuştur. Bu devrim kültürlere, sosyal ilişkilere, yaşam biçimlerine, iletişim ve pazar koşullarına etki etmektedir. Bu etkiler pazarlama alanında da çok büyük gelişmeleri paralelinde getirmiştir. Şirketler, değişime uyum sağlayabilmek ve rekabet edebilmek için işletme stratejilerini ve organizasyon yapılarını müşteri merkezli yaklaşıma göre değiştirmek zorunda kalmakta ve bu nedenle, bilişim teknolojilerinin gelişmelerinden yararlanıp müşterilerini yakından tanıyacak alt yapıyı oluşturup, müşterilerin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda ürün yaratıp, müşterilerin istediği kanallarla sunup, satış sonrası takip edip, müşteri tatminini ölçüp, gerekirse memnuniyetsizliğini ortadan kaldıracak çabalarda bulunup müşteri ile uzun dönemli ilişki kurmayı başaracak sistemler oluşturmaktadırlar. Eski müşterileri koruma maliyeti, yeni müşteri kazanma maliyetinden daha azdır, bu nedenle firmalar mevcut müşterilerini koruma konusuna daha çok önem vermeye başlamışlardır. Aynı şekilde tedarikçilerle, ortak iş yapılan firmalarla ve çalışanlarla da uzun dönemli ilişki kurulmasının avantajları anlaşılmıştır. Bu çalışmanın, birinci bölümünde pazarlamanın ve hizmetler sektörünün gelişimi ve ilişkisel pazarlama kavramı incelenmiş, ikinci bölümünde turizm sektöründe ilişkisel pazarlamanın önemi, amaçları ve araçları irdelenmiş, üçüncü bölümünde acentelerde ilişkisel pazarlama uygulamalarının düzeyini ölçen anket çalışmasının sonuçlarının değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The world has been going through a very important change since the industrial revolution which is called information technologies. It has been effecting cultural values, social relationships, life styles, communications, and markets. All of those effects have changed the marketing concept. In order to compete with competitors and adjust to new situations, companies have to reorganize their structures and change their business strategies. Customers are now the center of all the activities. Companies try to have long and lasting relationships with the customers. The needs, wants and desires of the customers are the foundation of the businesses. The products are produced and distributed according to the desires and preferences of the customers. Information technologies enables the companies to get in direct relationship with the customer and to store all the data about the customers. The feedback about a service or a product, allowed companies to correct the mistakes and achieve customer satisfaction. As it is less costly to maintain the customers, than acquire the new ones, companies use relationship marketing to establish loyal customers by creating value for them. This study consist of three sections. First section is about the the shift of paradigm of marketing, development of services sector and use of Relationship Marketing in Services Sector. The second section is on Relationship Marketing in Tourism Industry. The third section is a survey of how and what level relationship markating is applied in group A travel agencies in İzmir. VI