Krizin örgütler üzerindeki etkileri ve krizle başa çıkma yollarının sistematik analizi
The Effects of crisis on organizations and the systematic analysis of ways of coping with crisis
  1. Tez No: 116974
  2. Yazar: GÜNAL BALIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLAY BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Son zamanlarda küreselleşmenin etkisiyle ülkeler ve işletmeler birbirleri ile çok daha fazla etkileşim içine girmeye başladılar. Bunun sonucu olarak dünyanın herhangi bir yerinde ortaya çıkan bir kriz, tüm işletmeleri etkileyebilecek duruma geldi. Günümüzde krizlerin sayısının ve türlerinin oldukça artması ve işletmelere verdikleri zararın yıkıcı boyutlara ulaşması, krizlerin karmaşık yapısının ve köklü olmayan çözümlerle geçiştirilemeyeceği gerçeğinin yöneticiler tarafından farkına yarılmasını sağlamıştır. İşletmenin büyüklüğü, ekonomik gücü, teknolojik üstünlüğü ne olursa olsun, her işletme krize yakalanma riski ile karşı karşıyadır. Bu yüzden günümüz işletme dünyasında yöneticiler, krizlerden korunma ve krizlere karşı hazırlık yapmanın artık bir lüks olmadığının bilincinde olmalıdır. Bunun yanı sıra krizlerin, işletme için bir fırsat olarak değerlendirilebileceği de unutulmamalıdır. Krizlerle başa çıkabilmenin sistematik bir çaba gerektirdiğini savunan bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde genel olarak kriz kavramı üzerinde durularak, krizin tanımı, özellikleri, kriz faktörleri ve kriz süreci ile krizin işletmeler üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri incelenmektedir. İkinci bölümde önce kriz yönetimi kavramı ele alınarak, tanımı, özellikleri ve kriz yönetim sürecine yer verilmektedir. Ayrıca işletmelerin krizlerin ortaya çıkmasını önlemeye, ortaya çıkabilecek olası krizlere karşı hazırlık yapmaya, kriz dönemi ve sonrasındaki çalışmalara yönelik olarak izlemeleri gereken yollar sistematik bir şekilde ele alınmaktadır. Üçüncü bölüm ise, ülkemizdeki işletmelerin kriz yönetimini nasıl uyguladıkları ile ilgili bilgileri elde edebilmek amacıyla bazı tekstil işletmelerindeyapmış olduğumuz araştırma ve bu araştırmadan elde edilen sonuçlan İçermektedir. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Countries and organizations recently started to have seen much more interacting with each other under the influence of globalisation. As a result of such incidence, any crisis arising out of any place of the world have become in position to affect all of the organizations. That the number and kinds of crisis increased today, and that the damage they give to the organizations has reached at destructive magnitude, allowed the managers found out the complex structures of crisis, and the fact that they could not be run over with solution not being radical. Whatsoever is the magnitude of organization is likely to face the risk of being caught by a crisis. Therefore, managers of the business world of today, should be conscious of that preparing against crisis in not a luxury anymore. Besides, it should never be forgotten that crisis could be assessed to an opportunity for the organization. This study, which suggests that overriding crisis requires a systematic effort, consists of three sections, in the first section, general concept of crisis was studied, and definition of crisis, features thereof, factors and stages of crisis as well as affirmative and negative affects of crisis on the organizations were investigated. In the second section instead, crisis management was studied first, and it was tried to explain the definition, features and stages of crisis management,. Later on, the manners to be followed by the organizations in order to prevent occurance of crisis, to prepare against crisis likely to occur, and the ways they would follow during and after crisis stages, were described systematicaly. And the third section involves an investigation applieated by certain textile companies and the resnlts of this investigation to be able to get information about how companies in oiar country applirate crisis management vii