Gemi adamlarının eğitimi, belgelendirilmesi ve vardiya standartları hakkında uluslararası sözleşme kuralları ışığında Türk Deniz Kuvvetlerinde uygulanmasının analitik incelenmesi
An Analitical research about qualification of Turkish naval forces personnel under international convention on standards of training, certification and watchkeeping for seafarers
  1. Tez No: 116988
  2. Yazar: RAMAZAN KESGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT BİLGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında“Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün 1995 Gemi Adamlarının Eğitim Belgelendirme ve Vardiya Standartları Hakkında Sözleşme Kuralları Işığında Türk Deniz Kuvvetleri'nde Uygulanmasının Analitik Bir İncelemesi”konusu ele alınmıştır. Dünya denizlerinde güvenliği artırmak ve deniz kirliliğinin önlenmesi amacıyla faaliyet gösteren IMO, STCW 95 Konvansiyonu İle Dünya Denizcilik Eğitiminin yasal çerçevesini çizmiştir. Gemi adamlarına verilmesi gereken asgari seviyede zorunlu eğitim standartlarını İdarelerce belgelendirme şartlarını ve vardiya tutma esaslarını belirlemiştir. STCW 95 Konvansiyonu 01 ŞUBAT 1997 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Konvansiyon gereklerinin tam olarak uygulanması için 01 ŞUBAT 2002 tarihine kadar süre tanınmıştır. Konvansiyona bu tarihten sonra uymayan ülkeler için bir takım yaptırımların uygulanması söz konusu olabilecektir. Tez konusu beş bölümde incelenmiştir. Birinci ve ikinci bölümde STCW Konvansiyonu' nun tarihsel gelişimi ve 1995 yılında Konvansiyon' un revizesi sonucu ortaya çıkan yeni gereklerden bahsedilmiştir.Üçüncü bölümde ülkemizde denizcilik eğitimi ve sorunları anlatılmaya çalışılmıştır.Dördüncü bölümde Türk Deniz Kuvvetleri' ne personel yetiştiren eğitim kurumları anlatılmıştır. Son bölümde ise Türk Deniz Harp Okulu akademik eğitim programı STCW Kod Ayrım A' da belirtilen gemi adamları için asgari zorunlu eğitim standartları ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak; Deniz Harp Okulu Güverte Bölümü ders müfredatının STCW 95 Konvansiyonu' na uygunluğu yüzde seksen yedi, Makine Bölümü ders müfredatının uygunluğu ise yüzde doksan olarak tespit edilmiştir. Deniz Harp Okulu müfredat programlarında bulunmayan konuların genelde sivil ticaret bahriyesi ile ilgili olduğu görülmüştür. Ancak STCW 95 Konvansiyon gereklerine tam uyumun sağlanması amacıyla eksik konuların da müfredat programına alınacağı yetkililerden öğrenilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this study is“An Analitical Research about qualification of Turkish Naval Forces Personnel under International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Seafarers”issued by International Martime Organization (IMO) at 1995. IMO, specializing in safety of shipping and preventing the pollution at seas in the world, have made a legal framework of Worldwide Martime Education. It has announced that the minimum mandatory standart s for seafarers education, requirements of certification by Administrations and the standarts of watchkeeping. The 1995 STCW Convention entered into force on 1 February 1997. It was permitted to implement the requirements of Convention fully and effectively by Administrations until 1 February 2002. After that time, on the contrary some sanctions may appear about the countries which has not maintained to implement the requirements of Convention. The subject has been considered in five parts. In the first and second parts, the historical improvements of STCW Convention and new requirements issued by revising STCW Convention 1995, have been mentioned. In the third part Maritime Education in our country and its problems have been tried to explained. In the fourth part, the training facilities which supported the personnel to the Turkish Naval Force are explained. In the last part, the academic training program in Turkish Naval Academy have been compared to minimum mandatory training standarts for seafarers announced by part A of STCW Cod. Finally, the result of comparing was obtained. The academic traning program of deck division in Turkish Naval Academy is harmonious with part A of STCW Cod, at the level of eigty-seven percent, neverthless the machine engineering division is ninety percent. The subjects which were not included in the academic training program are only related to the merchant shipping. It was acknowledged that these subjects will be included to the academic program in order to fullfil the requirements of STCW Convention. Ill