Türkiye'de sosyal politikalar ve terör
The Social politicies and terrorism in Turkey
  1. Tez No: 116989
  2. Yazar: ŞENOL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NÜKHET HOTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET 11 Eylül 2001 günü ABD'de meydana gelen ve dünyayı sarsan terörist saldırıları, terörizme bakış açısının bir kez daha gözden geçirilmesine neden olmuştur. Yıllardır“uluslararası terörizm”kavramını telaffuz etmekten kaçınan Avrupa ülkeleri, yaşanan son intihar saldırısı üzerine“devlet terörü”kavramını ifade etmeye başlamışlardır. Nitekim her ne kadar terörizmin unsurları incelendiğinde dış destek unsuru göz ardı edilmese de bir terör eyleminin bir devlet eliyle organize edilebileceği fikri, toplumları dehşete düşürmüştür. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de kurulduğu tarihten bu yana bir çok terör saldırılarıyla mücadele etmek durumunda kalmıştır. Terörizmle mücadelenin ülkemize gerek ekonomik gerekse de sosyal faturası çok ağır olmuştur. Bir ülkede temel ihtiyaçlardan olan güvenlik ihtiyacı karşılanmadıkça, diğer ihtiyaçların (eğitim, psikolojik ve sosyal ihtiyaçlar, bireysel özgürlükler vs.) karşılanması pratikte mümkün olmayacaktır. Terör, sadece bir sistem karşıtı hareket değildir. Terör, aynı zamanda o devletin eğitimine, ekonomisine ve sosyo-kültürel yapısına vurulan büyük bir darbedir. Dolayısıyla terör, psikolojik ve sosyal temelleri olan, niçin ve amaçlan bulunan bir illegalite olarak değerlendirilmelidir. Bir terör hareketinin toplum üzerindeki etkileri iyi analiz edilmedikçe çözümü adına atılan adımlar gerçekçi ve uygulanabilir olmayacaktır. Ülkemizde terörle mücadele sadece güvenlik güçlerinin sorunu kabul edilemez ve edilmemelidir. Başarılı olmak isteniliyorsa halk destekli ciddi eğitim politikaları ile ekonomik ve sosyal politikalar üretilmeli ve hızla uygulamaya konulmalıdır. Terör, ancak iyi ve doğru anlaşılabildiği takdirde çözülebilir. Netice itibariyle terör kaynağını ideolojilerden ve eşitsizliklerdin almaktadır. Bu yönüyle Sosyal Politika Araçlarıyla yapılacak toplumu oluşturan kesimler arasındaki olumlu düzenlemeler teröre katılımı azaltacağı için faydalı olacaktır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The terrorist attacks which has occurred in USA in 11* September 2001 and shocked the world, has caused the opinions about terrorism to be scrutinized. After the last suicidal attack; the European countries who has been avoided using the word of“international terror ism”began to talk about the notion of“terrorism of the state”. As a matter of fact; however the factor of foreign support cant be disregarded, the idea of a terrorist act to be organized by a state has threatened nations. Since it has been established with all its values The Turkish Republic has always had to struggle with different kinds of terrorist acts. Both economically and socially the cost of this struggle to us had been enormous. Without ensuring the need of security which is one of the main rights of the individuals it's not possible to provide the other needs(education, psychological and social needs, personal rights etc.) of the community. Terrorism is not only an act against the system; it's also a great damage caused in educational, economical and socio-curtural structure of the state. Consequently terrorism must be concerned as an illegal act which has psychological and social bases, reasons and goals. Without analyzing the effects of terrorism on the community the efforts of solutions cant be realistic and applicable. In our country terrorism cant be concerned as the problem of police forces. If it's wanted to be successful; community supported education politicies, economic and social politicies should be advanced and immediately applied. The problem of terrorism can be solved if only it's correctly understood. As a conclusion the source of terrorism is the ideologies and inequalities, in this point of view positive orders put in between the layers of the community with the social policy equipments will be useful because of decreasing the participation in terrorism.