Aile Hukuku ile ilgili hadislerin tahlili, tenkidi ve mezhep imamlarının anlayışları
Establishment and criticism of the prophetic traditions about the family law, and their use by the leaders of legal sects
- Tez No: 117010
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CEMAL SOFUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Bu tezin amacı, İslâm Aile Hukuku'nda kullanılan hadislerin tahlilini, tenkidini yapmak ve bunun yanı sıra söz konusu hadislerin mezheplerce nasıl değerlendirildiğini incelemektir. Bu çerçevede yaptığımız araştırmanın Giriş bölümünde,“Araştırmanın Konusu ve Alanı”belirtilmiş, araştırma sürecinde kullanılan“Kaynaklar”ve“Takip edilen Metot”hakkında bilgi verilmiştir. Birinci Bölümde, Nikâhın Tanımı, Nikâhın Şartları ve bu bağlamda İcâb ve Kabul Sözleri, Evlenme Mânilerinin Bulunmaması, Bekâr Kız ve Dul Kadının Evliliğe Rızası, Nikâh Akdini Taraf Olarak Kadının Yerine Velînin İcra Etmesi, Şahitlerin Bulunması ve Evliliğin İlânı ile Resmî Nikâhın Hükmü gibi konular incelenmiştir. İkinci Bölümde,“Kadının Maddî Haklan”başlığı altında Mehir, Mehir Kavramının Tanımı ve Hukukî Yönü, Mehrin Çeşitleri ve Miktarı, Nafakanın Tanımı ve Hukukî Yönü, Nafakanın Konusu ve Miktarı, Nafakayı Gerekli Kılan Şartlar, Nafaka Yükümlülüğünün İfa Edilmemesi konuları ele alınmıştır. Üçüncü Bölümde,“Kadının Mehir ve Nafaka Dışındaki Hakları”ile ilgili olarak Cinsel İlişki Hakkı, Azil ve Doğum Kontrolü, Kadının Kendi Malında Tasarrufu, Kadının Kocasının Malında Tasarrufu, Güzel Muamele konuları işlenmiştir. Sonuç bölümünde, genel bir değerlendirme ile araştırma tamamlanmıştır. Araştırmamız ortaya koymuştur ki, Aile Hukuku ile ilgili kullanılan sahih hadislerin önemli bir miktarı örfe göre yorumlanmış, delil gösterilen bir kısım hadisler ise zayıf hükmünü almıştır. Hakkında nas bulunmayan durumlarda ise, bazen kadınların lehine bazen de aleyhine hükümler verilmiştir. Biz bu çalışmanın, kadınlarla ilgili olarak diğer konularda da günümüze ulaşmış rivayetlerin“daha dikkatli”gözden geçirilmesi gerektiğine dair bir anlayışın oluşmasına katkı sağlayacağı inancındayız. Mil
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to find out the prophetic traditions which were used in the Islam Family Law, and to critize them, and to elaborate how these traditions were used by the legal sects. In the first Chapter, these following subjects were taken into consideration: The Definition of Marriage, its conditions and the words of Give and Take; Hindrances for Marriage; Virgin Girls' and Widows' Consent for Marriage on behalf of Women; Witnessess Presence in the Contract of Marriage; Proclamation of the Contract of Marriage, and finally, Qualification of Formal Contract of Marriage. The Second Chapter, titled Woman's Material Rights, deals with the following headings: Nuptial Gift; The Definition of the Term Nuptial Gift and its Legal Outcome, Kinds of Nuptial Gift and Its Portion; Conditions which necessitates Nuptial Gift; Unfulfillment of the Responsibility for Nuptial Gift. The Third and Final Chapter, elaborates the following subjects: Right for Sexual Relationship related with the subject, Woman's Other Rights Apart from Nuptial Gift and Alimony; Coitus Interruptus and Contraception; Woman's own disposal of her own belongings; Woman's disposal of her husband's belongings; and finally Good Treatment. In the Conclusion, we concluded our thesis by general assessment of whole subjects. Our research proved that considerable portion of sound traditions were interpreted according to custom ('urf), and some traditions used as proofs were considered as weak (daif). For the positions on which these is no any Qur'anic verse or Prophetic Tradition, legal judgement were given both for and against women. We believe that our research will help in the establishment of new understanding that records about women must be elaborated more carefully than ever. In this respect, we think that we had been in the service of future researchers by putting forward our thesis which was not taken enough consideration so far.