Ortaöğretim fizik dersi elektrik, elektronik ve manyetizma üniteleri için müfredat programı geliştirme üzerine bir çalışma
A Study on curriculum development on electricty, magnetism and electronic for high scholl physics courses
- Tez No: 117011
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
V ÖZET Geleneksel fizik eğitimine yeni bir bakış açısı kazandırmak amacıyla bu çalışmada yeni bir taslak öğretim programı oluşturuldu. Geliştirilen taslak öğretim programı fiziğin elektrik, manyetizma ve elektronik ünitelerini içerecek şekilde her ünite için hedefler, ünite konularının tayini, hedef davranışlar, belirtke tabloları, konuların alt başlıkları ve bağıntıları, özel amaçlar modele göre tayin edildi. Oluşturulan taslak öğretim programının uygulama basamağı elektrik akımının manyetik etkileri, manyetik indüksiyonda akım geçen düz bir iletken tele etkiyen kuvvet ve içinden akım geçen paralel iki iletken tele etkiyen kuvvet konularını kapsar. Uygulama çalışması, İzmir İli Milli Eğitim Vakfı Avni Akyol Özel Fen Lisesi'nde gerçekleştirildi. Uygulama için rasgele iki kontrol ve bir deney grubu seçildi. Geleneksel öğretim programı okulun kadrolu fizik öğretmenleri tarafından kontrol gruplarında uygulanırken, geliştirilen öğretim programı araştırmacı tarafından uygulandı. Çalışma başlangıcında, uygulama öncesinde mevcut durumu tespit etmek amacıyla gruplara başarı testleri yapıldı. Uygulama bitiminde ise son test yapıldı. Test maddeleri belirlenen özel hedefleri ölçecek şekilde oluşturuldu ve her özel hedef en az bir soruyla ölçülmeye çalışıldı. Ön test ve son testte 5 seçenek içeren çoktan seçmeli 10 soru ve 10 adet klasik tarzda sorular yöneltilmiştir. Ön test ve son testte yer alan sorular, birinin diğerine etkisini önlemek için tamamen birbirinden farklı düzenlenmiştir. Ön testte yer alan sorular; elektrik akımının manyetik etkileri, manyetik alanda akım geçen düz bir iletken tele etkiyen kuvvet, içinden akım geçen paralel iki iletken tele etkiyen kuvvet konularında yer alan ve o güne kadar öğrenilmesi gereken kavramları içeren sorulardır. Son testte yer alan sorular ise, tamamen uygulama konularını kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Araştırmada kullanılan t-testi, grup ortalamalarını karşılaştırmak amacıyla kullanılan çift taraflı bir testtir. Araştırma verileri için aritmetik ortalama, standart sapma, korelasyon ve t değerleri bulma işlemleri yapılmıştır. Anlamlılık için en az 0,05 lik bir düzey aranmıştır. Deney ve kontrol gruplarına dersVI anlatılmadan önce uygulanan ön testin değerlendirilmesi sonunda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Geliştirilen öğretim programının uygulandığı deney grubu ile geleneksel öğretim programının uygulandığı kontrol 1 grubunun ön test + klasik sınavlarının t değeri 2,82 iken bu değer deney ve kontrol 2 grubu için 2,07 olarak bulundu. Uygulama bitiminde ise, deney grubu ile kontrol 1 grubunun son test + klasik sınavlarının t değeri 4,39 iken bu değer deney ve kontrol 2 grubu için 5,37 olarak bulundu. İstatistiksel verilere dayanarak geliştirilen öğretim programının geleneksel öğretim programına göre daha başarılı olduğu söylenebilir. Kontrol gruplarının başarısında ise önemli bir değişiklik gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT A new curriculum design was developed in order to gain a new insight to the convensional physics education. Developed curriculum design contains objectives, subtitles, behavioural objectives, specification tables and equations for selected units, namely electricity, magnetism and electronics. Application step of developed curriculum design was on magnetic effect of current force acting on a current carrying straight wire in magnetic induction and force of two parallel current carrying wires. Evaluated program has been applied in“M.E.V. Avni Akyol Özel Fen Lisesi”. Randomly selected two control and one trial groups have been selected. Convensional program was applied to the control groups by the school teacher and evaluated program was applied to the trial group by the researcher. In order to determine existing stiuation within the groups, an achievement test was applied to the students. At the end of the application, a post- test has been applied to the groups. Tests were prerared such that, every questions aimed at measuring a specific objective. Pre-test and post-tests consist of ten multiple choice and ten clasical questions. Every question was carefully built in order to prevent overlapping of subjects. Question in pre- test were designed to evaluate certain concepts which were supposed to be learned before-hand. Questions in post-test were completely designed to cover concepts aimed at application contents. Obtained data were analysed by means oft- test in order to compare means of the groups. Standart deviation, correlation, mean value and t numbers have also been determined. A 0,05 significance level has been set throughout the work. No meaningful difference has been observed between control and trial groups basen on pre-test evaluation. The statistical t-test results give a t-number at 2,82 between trial group to which newly designed program applied and control 1, to which convensional program was applied. Same analyses gave us a t-number of 2,07 between trial group and control group 2. At the end of the application, similar analyses has been carried out. t- test numbers obtained were 4,39 and 5,37, for trial-control group 1 and trial-control 2, respectively. Based on these statistical data, one can state that the developed curriculum produces more success. No significant difference at success of the control groups has been observed.