Tekstil ürünlerinde estetik ve işlevselliğin insan ilişkilerine etkileri
Effects of the aesthetic and functionality of textile products to human relations
  1. Tez No: 117009
  2. Yazar: FATMA ENGİN ALPAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. FÜSUN ÖZPULAT
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusu olan tekstil ürünleri ve insanla ilişkilerinin yönleri; günümüzdeki durumu bundan 20-30 yıl önce daha farklıydı. Ancak günümüzde mimarlık, otomotiv sanayi gibi farklı sektörler ve biomimetik kimya gibi bilim dallarından destek alan ve üretilen ileri teknoloji ürünlerinin tekstil branşında da kullanıldığı ve çağdaş, insan hayatını kolaylaştıran ekoller yarattığı ve tekstil ürünleriyle ilgili bilinen klasik kuralların üzerine yeni birçok kuralın eklendiği ve tekstilin insan tenine en yakın olan ve giderek gelişen, genişleyen bir sektör olduğu analiz edilmektedir. Bu tezde tekstil ürünü olan giyim tekstili, mekan tekstili, endüstriyel tekstiller, spor tekstilleri, uzay tekstilleri kategorileri içinde yer alan renk, estetik ve işlevsellik gibi gerekli niteliklerin ışığında, geçmişten günümüze gelen teknolojik özelliklerin ve teknolojik gelişmelerin etkileri üzerinde duruluyor. Tekstil ürünlerinin insanla olan ilişkileri tekstil ürününü ve insanı etkileyen moda kavramı, modanın kronolojik, sosyolojik, psikolojik, ekonomik, politik, geleneksel, teknolojik etkileşimlerinin kitleler ve bireyler üzerindeki etkileri inceleniyor. Tezde aslında gizli ve yazılmamış olan ancak yaşantımızda yer alan eşyaların birbiriyle ve insanla, insanında yaşadığı zaman mekan ve toplumla olan farklı iletişimleri tekstil ürünleri yönünden ortaya konulmaya çalışılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this study is about textile products and human relations. Twenty or thirty years ago these relations are different than today. Architecture, automotive industry and biomimetic chemistry sectors has got relations with textile industry. In these sectors producing the high technology products. Textiles are using and supported in these different science subdivisions or industries. Textiles are facilitate the contemporary human's life, create the new branches and add new rules on the other classic rules. Textiles are the nearest products to human skin and this is a developing and expanding sector day by day. And all these specialities analysis with details. Apparel textiles, upholstery and interior textiles, industrial textiles, sport textiles, space textiles, architectural textiles are categories of contemporary textiles. Color, aesthetic, functionality are necessary qualities of textiles. Technological feature and technological development effects investigating from the past till today. Fashion concept has got effects about textile products and relations with human. Chronological, sociological, psychological, economical, political, traditional, technological interactions, individual and mass effects of fashion are researching. In fact, textile products has got secret and unwritten relations with eachother and with human. In human life; time, place, society and different communications are to put forward textiles aspects. VII