İlköğretim öğrencilerinin matematik ve Türkçe derslerindeki akademik başarıları üzerine bir araştırma
It is a study about academic achievement of the students in maths and Turkish subjects
  1. Tez No: 117016
  2. Yazar: HALE YETİM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİM AKGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Bu araştırma da, Matematik ve Türkçe eğitim programlarındaki amaçların öğrencilere ne derece kazandırıldığı ve öğrencilerin bu derslerdeki başarıları ile derslere karşı tutumları arasında nasıl bir ilişki olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma için hazırlanan 40' ar maddelik“Türkçe Başarı Testi”ve“Matematik Başarı Testi”ile 20'şer maddelik“Türkçe Tutum Ölçeği”ve“Matematik Tutum Ölçeği”, 2000-2001 Eğitim-öğretim yılında İzmir ili'nin Gümüşpala İlçesindeki Şehit Nazım Bey İlköğretim Okulunda öğrenim gören 83, 8. sınıf öğrencisine uygulanmıştır. Matematik Tutum Ölçeğinin Alpha güvenirlik katsayısı 0.87, Türkçe Tutum Ölçeğinin Alpha güvenirlik katsayısı 0.90 olarak SSPS paket programı kullanılarak bulunmuştur. Madde analizi yöntemi ile Matematik Başarı Testinin KR20 güvenirliği 0.70 ve Türkçe Başarı Testinin KR20 güvenirliği 0.80 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Maths and Turkish Educational programmes, it is tried to determine the relation with the targets of Maths and Turkish Educational programmes and the success of the students in these subjects. It is prepared Turkish and Maths Achievement Test which contains forty items and Turkish and Maths Attitude Scalle which contains twenty items for 8 th level 83 students in Şehit Nazım Bey Primary School in Gfimfişpala in İzmir. Alpha reliability coefficient for Maths attitude scale is 0.87 and it is 0.90 for Turkish attitude scale and it is found by using SSPS packet programme. The Kr 20 Reliability of Turkish as 0.80 and Maths as 0.70 Achievement Test is found by item analizing system.