Harfli ifadeler ve denklemler konusunun oyun ve bulmacalarla öğrenilmesinin öğrencilerin matematik başarı düzeylerine etkisi
The effect of mathematics succes level of the students of subjects of the explanations with letter and equations learning with games and word puzzle
  1. Tez No: 206222
  2. Yazar: AHMET SONGUR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SARE ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmada oyun ve bulmacalarla işlenen matematik dersinin ilköğretim 8. sınıföğrencilerinin başarı ve kalıcılık düzeylerine etkisi araştırılmıştır. Ayrıca, öğrencilerinmatematik başarılarından ön bilgilerinin, kullanılan öğretim yönteminin, öğrencilerinmatematik dersine olan tutumlarının etkisi araştırılmıştır.Araştırmanın evreni, 2005-2006 eğitim-öğretim yılı İstanbul ili Gaziosmanpaşa ilçesiBoğazköy okulunda okuyan tüm 8. sınıf öğrencileridir. Araştırmanın örneklemini 8-Asınıfında okuyan 44 öğrenci ile 8-B sınıfında okuyan 46 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmada öğrencilerin 8. sınıf matematik derslerinde harfli ifadeler ve denklemlerkonularında oyun ve bulmacalarla öğretim yönteminin akademik başarıya ve hatırlamayaetkisi ile oyun ve bulmacalarla öğretim yönteminin öğrencilerin matematik dersine karşıtutumunu nasıl etkilediğini ölçmek amacıyla; ?Matematiksel Başarı Testi? (ön test), ?Harfliİfadeler ve Denklemler Testi? (son test) ve Tutum Ölçeğinden yararlanılmıştır.Araştırma deneme modelinde olup, 8. sınıf ?Harfli İfadeler ve Denklemler? ünitesiboyunca devam etmiştir. Uygulama başlamadan önce deney ve kontrol gruplarına ön test vematematik tutum ölçeği uygulanmıştır. Deney grubunda dersler oyun ve bulmacalarla öğretimyöntemi, kontrol grubunda ise dersler düz anlatım yöntemiyle yapılmıştır.Çalışmanın bitiminde her iki gruba son test ve matematik tutum ölçeği testiuygulanmıştır. Ayrıca çalışmanın bitiminden 6 hafta sonra kalıcılık testi uygulanmış veyapılan etkinliklerin başarıya, matematik tutumuna ve kalıcılığa etkisi değerlendirilmiştir.Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde Kolmogorov- Smirnov testi ve t-testinden faydalanılmıştır.Bu araştırmada elde edilen bulgulara dayanarak ortaya çıkan sonuçlar şunlardır:1) İlköğretim 8. sınıf matematik öğretiminde oyun ve bulmacalarlaöğretim yöntemiyle işlenen matematik dersi ile düz anlatım yöntemiyle işlenenarasında, oyun ve bulmacalarla öğretim yöntemiyle işlenen matematik dersi lehineanlamlı bir farklılık vardır.2) Oyun ve bulmacalarla öğretim yönteminin uygulandığı deney grubu iledüz anlatım yönteminin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin hatırlamadüzeyleri arasında yapılan t-testi sonuçlarında deney grubu lehine anlamlı bir farkolduğu belirlenmiştir: Oyun ve bulmacalarla öğretim yöntemi 8.sınıf matematikdersinde öğrendiklerini hatırlamalarını kolaylaştırmaktadır.3) İlköğretim 8. sınıf matematik öğretiminde oyun ve bulmacalarlaöğretim yöntemiyle işlenen matematik dersleri öğrencilerin matematiğe karşıtutumlarını olumlu yönde etkilemektedir.4) İlköğretim 8. sınıf matematik öğretiminde oyun ve bulmacalarlaöğretim yöntemiyle işlenen matematik dersleri öğrencilerin matematikte algılananbaşarı düzeylerini artırmıştır.5) İlköğretim 8. sınıf matematik öğretiminde oyun ve bulmacalarlaöğretim yöntemiyle işlenen matematik dersleri öğrencilerin matematiğin algılananyararları üzerinde etkili olmuştur.6) İlköğretim 8. sınıf matematik öğretiminde oyun ve bulmacalarlaöğretim yöntemiyle işlenen matematik dersleri öğrencilerin matematik dersine olanilgilerini olumlu yönde değiştirmiştir.7) İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin matematik dersindeki akademikbaşarıları cinsiyete göre değişiklik göstermemektedir.8) İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin matematiğe karşı tutumları cinsiyetegöre farklılık göstermemektedir.9) İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin matematik dersindeki kalıcılıkdüzeyleri cinsiyete göre değişmemektedir.Elde edilen bulgular sonucunda, kişi ve kurumlara ışık tutabilecek önerilerdebulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research the effect of the mathematics lesson that working with game and wordpuzzle to the primary school 8th class student succes and permanancy levels are searched. Inaddition, the effect of students previous acknowledgment teaching methods that are used,student? attidudes towards the lesson are researched.The cosmos of the research is all the students of, 8th classes in Boğazköy ElemantarySchool in Gaziosmanpaşa / İstanbul in 2005-2006 education teaching year. The sample ofthe researh is consisted of 44 students in class 8/A and 46 students in class 8/B.In the research Mathematical succes test (pre-test ), explanations with letter andequations test (final test) and attitude test are beneffited from in order to measure the effect ofgame and word puzzels method by teaching, explanatinos with letter and equations, thesubjects of mathematics in 8th class students, on academic succes and remembrance and howthe game and word puzzels method effects attitudes of students towards mathematics.The research is of experiment model and continued during explanations with letter andequations unit. Before the application, a preliminary test and Maths Attitude Test wereapplicated to both experimental and control groups. The lessons in the experimental groupwere carried out in the learning with game and word puzzels method while the lessons fortthe control group were carried out in the traditional teaching method.At the end of the study both groups are given an end test and Mathematics Attitudetest. In addition, they were given a memory test 6 weeks after the study ended. In this way theeffects of the activites on the succes attitudes towards Maths and memory of students wereevaluated.In the statistical evaluation of the data, we have used Kolmogorov - Simirnov Test andt-test.The results of the research based on the data obtanied are as follows:1. In the Primary School 8th grade mathematics education, there is a significantdifference between the different teaching with game and word puzzle methods andtradational teaching method, in learning with games and word puzzles method.2. The meaningful difference is determined in favor of test group that teachingwith games and word puzzles method is applied on at the results of t-test which isdone between the remembrance level of test group that learning with games and wordpuzzles method is applied on and the control group that classical method is applied on.3. Use of different teaching with games and word puzzles methods makes apositive effect on the students? attitude towards the mathematics lesson.4. Use of different teaching with games and word puzzles methods in theprimary school 8th grade mathematics lessons develops the success level of students inmathematics.5. Use of different teaching with games and word puzzles methods in theprimary school 8th grade mathematics lessons develops the benefits in mathematics.6. Use of different teaching with games and word puzzles methods in theprimary school 8th grade mathematics lessons makes a positive effect on students?interest towards mathematics.7. The success level in Primary School 8th grade mathematics classes does notdiffer according to gender of the students.8. The attitude of Primary School 8th grade students? does not differ accordingto gender of the students.9. The remember level in Primary School 8th grade mathematics lesson doesnot differ according to gender of the students.With the finalings that came out of this research. There are given suggestionsthat will light the way of persons and association.