Öğrencilerin sayı kavramını algılamasında karşılaştıkları güçlüklerin belirlenmesi üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 117024
  2. Yazar: ESRA BUKOVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Ülkelerin eğitim sistemleri ile gelişmişlik düzeyleri arasında doğru bir orantı olduğu bilinmektedir. Yani eğitim sistemi ne kadar üst düzeyde olursa gelişmişlik düzeyi de o denli yüksek olabilmektedir. Öyleyse, öncelikle eğitim sistemini istenen özelliklere uygun hale getirmekle işe başlamak gerekir. Bu da beraberinde, her alanda gelişmeyi sağlayacaktır. Tek tek bireylerin eğitimi önemli midir sorusuna evet önemlidir yanıtı verilebilir. Çünkü bireyleri iyi eğitim almış toplum“bilgi toplumu”olur. Böyle bir toplumun her bireyi olaylar karşısında rahat düşünebilen, bilgi üretebilen, yaratıcı, yapıcı, sistemli, problem çözebilen kişilerin temsilcisi olur. Bu oluşuma hizmet eden bilimlerin başında kanımızca matematik gelmektedir. Matematik, soyutlama yeteneği ve kendine has dili ile özel bir bilim dalıdır. Burada bir kavramı oluşturmadan diğer kavramlara geçiş yapılamaz. Basamakların tek tek çıkılması zorunluluğu vardır. Ön öğrenmeler çok ama çok önemlidir. Öğrencilerin matematik derslerinde başarısızlık nedenleri incelendiğinde büyük payın ön öğrenmelere dayandığı görülebilir. Matematiğin ana kavramlarının başında“sayı”kavramı yer almaktadır. Öğrencilerin sayı kavramını, sayılarla işlem ve sayıların geliştirilmesinde güçlükleri olduğu açıkça görülmektedir. Doğal olarak bu durum, daha sonra görecekleri bütün konularda onların basamakları çıkmasını zorlaştırmaktadır. O halde öğrencilerin sayı konusunda en çok nerelerde yanılgılara düştükleri ve hangi alt kavramların tam olarak oluşmadığı belirlenmeli ve çözüm geliştirilmelidir. Bu çalışma da, öğrencilerin“sayı kavramını”algılamada karşılaştıkları güçlükleri belirleme, nedenlerini ortaya koyma ve çözüm yolları geliştirmeyi amaçladık. Araştırmada“Öğrencilerin Sayı Kavramını Algılamasında Karşılaştıkları Güçlüklerin Belirlenmesi”adlı 47 soruluk bir ölçme aracı ve“Matematik Öğretiminde Kullanılan Yöntem ve Ölçme Teknikleri”adlı küçük çaplı bir veri toplama aracı oluşturduk. IVVeri toplama aracı, İzmir ilinden gelişigüzel seçilen deneklere uygulandı ve 588 öğrenci ile sınırlı tutuldu. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizinde bilgisayar programı (SPSS) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, elde edilen bulguların aşağıdaki ana başlıklara ışık tuttuğuna inanılmaktadır. 1.“Öğrencilerin sayı kavramına ve bunun alt kavramlarına bakış açısı nedir?”ve“Öğrencilerimizde oluşmuş ve oluşmamış sayısal kavramlar nelerdir?”sorularına yanıt aranmıştır. 2. Öğrencilerimizin sayı kavramını algılamasında karşılaştıkları güçlüklerin temelleri neye dayanır? Matematik dersinin işlenişinde kullanılan öğretim yöntemlerinin bu duruma etkisi var mıdır? 3. Konunun ilenişinden sonra uygulanan ölçme araçlarının yönlendirmeye etkisi var mıdır? Bunun kaynaklandığı noktalar ölçme araçlarının klasikleşmiş olduğundan ve öğrenciyi güdüleyici olmadığından kaynaklanıyor olabilir mi? Neden ölçme araçları denince akla ilk olarak sınavlar, testler ve ödevler geliyor? 4. Matematiğin ardışık ve yığılmak bir bilim dalı olması nedeniyle, ön öğrenmelerdeki eksiklikler ya da yanlış öğrenmelerin önemi bilinmekte midir? Yeni kavramın oluşturulmasından önce, bu kavrama basamak olacak bilgilerin belirlenmesinin önemi bilinmekte midir? Okullarımızda bu konuda neler yapılmaktadır? 5. Matematiksel kavramların algılanmasında cinsiyet etkin midir? 6. Farklı türdeki okullarda öğrenim gören öğrenci başarıları dikkate alındığında, okul türleri arasında anlamlı bir fark var mıdır? 7. Sayı kavramı bir çok matematiksel kavramla ilintilidir. Öyleyse bu kavramın tam olarak oluşabilmesi bu yönüyle de önemlidir. Bu düşünce doğrultusundaacaba sayı kavramını oluştururken kullanılan öğretim yöntemleri ve ölçme araçları neler olmalıdır? VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is known that there is a direct proportional between the educational systems and development levels of the countries. In other words as the educational system is at a higher level, the development level can be high as that. Then, first of all we should begin working by shaping the educational system to have the desired qualities. This will provide a development in all areas. We can give the answer“yes”to the question“Is the one by one education of individuals important?”Because, the community that has well-educated individuals becomes a“knowledge community”. The individuals of a community like this are the representatives of persons, which can think comfortably against events and which are creative, productive, systematical, problem solving. In our point of view, mathematics is the scientific branch, which takes the lead in servicing this formation. Mathematics is a special scientific branch with its abstraction aptitude and own language. Here, it is not possible to pass a concept without forming one. There is an obligation of stepping the phases one by one. Primary learning is very but very important. It is possible to see that the failure of the students in mathematics lesson depends more on primary learning.“Number”concept is the major concept of main mathematics concepts. It is clear that students have difficulties in number concept, operations with numbers and improvement of numbers. Naturally, this situation makes it harder for them to progress the steps of all the subjects that they study in the future. Then we should determine where the students mostly have mistakes relating numbers and which sub-concepts have not formed completely and develop ways of solutions. In this study, we aimed to determine the difficulties that students face during perception of“number concept”, to put forward the reasons of them and to develop ways of solutions. In the research we formed a measurement tool with 47 questions named“The Determination of Difficulties which Students Face during Perception of the Number Concept”and a small scaled data collection tool named“The Method and Measurement Techniques Used in Mathematics Education”. VIIQuestionnaire was applied on bales that are randomly chose from İzmir and limited to 588 students. The statistical analysis of the data obtained in the research was achieved with a software (SPSS). In the study, we believe that the obtained findings illuminate the main titles below. 1. Answer is sought for these questions:“What are the students' point of view relating number concept and sub-concepts of this?”and“What are the numerical concepts that are formed and non-formed in our students mind?”2. What are the bases of the difficulties that our students face during perception of number concept? Do the teaching methods that are used in the procession of mathematics lesson have an effect on this situation? 3. Do the measurement tools that are applied after the procession of the subject have an effect on orientation? Is it possible that the origins of these are that the measurement tools have become classic and have no function in encouraging the student? Why exams, tests and homework first come to mind when we say measurement tools? 4. As mathematics is a consecutive and agglomerating scientific branch, is the importance of deficiencies in primary learning and false learning known? Before forming the new concept, is the importance of the determination of the knowledge, which will be a step for this concept known? What are achieved in our schools relating this subject? 5. Is the gender differenceis effective in perception of mathematical concepts? 6. When we consider the success of the students studying in different schools, is there a significant difference between school types. viiiNumber concept is related to many mathematical concepts. Then formation of this concept entirely is also important in respect to this. In the direction of this thought what should be the teaching methods and measurement tools that will be used during the formation of number concept? IX