Öğretmen ve öğrencilerin kesir ve rasyonel sayı kavram tanımları
The concep definition of students and teachers about fraction and rational number
- Tez No: 593209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Matematik öğretiminde karşılaşılan birçok problemin kaynağı, kavram bilgisinden ziyade işlem bilgisine odaklı bir sürecin yürütülmesidir. Kavramın tanımını zihninde inşa edemeyen öğrencinin kazandığı işlem bilgisi de kalıcılıktan uzak olmaktadır. Sayı kavramının öğrenimi ve öğretimi gerek kavramsal gerekse işlemsel bilgisi yönüyle okul öncesi çağlardan başlayarak yaşam boyu devam eden bir süreçtir. Bu süreç matematikle ilgilenen herkes için beraberinde birçok kavram kargaşası ya da kavram yanılgısını taşımaktadır. Sayılar konusuyla ilgili alan yazında yapılan çalışmalar incelendiğinde en sık karşılaşılan kavram yanılgısının kesirler ve rasyonel sayılar konusunda olduğu görülmektedir. Ancak çalışmaların pek çoğu -kesrin işlemci anlamını temel alarak- kesirlerde işlemler ya da -kesir kavramını rasyonel sayı yerine kullanma suretiyle- rasyonel sayı işlemleri üzerine odaklanmaktadır. Bu bağlamda araştırmanın amacı ortaöğretim öğrencilerinin kesir ve rasyonel sayı kavramları hakkındaki kavram tanımlarını incelemek ve matematik öğretmenlerinin bu iki kavramı nasıl tanımladıklarını tespit etmek ayrıca öğretmenlerin öğretim süreçlerinde bu iki kavramı işleme biçimlerini ve öğrencilerde neler gözlemlediklerini araştırmaktır. Bu çalışma nitel desenli bir araştırmadır. Araştırmanın katılımcı grubu, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı içinde, 9. Sınıf düzeyinde, Sivas ilinde dört farklı okulda öğrenim gören toplam 188 öğrenci ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda çalışan 24 matematik öğretmeninden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, katılımcı öğrenci grubuna uygulanmak üzere kesir ve rasyonel sayı kavramları ile ilgili kavram tanımı tespit formu ve katılımcı öğretmenler ile yapılmak üzere yarı yapılandırılmış mülakat formu geliştirilmiştir. Toplanan verilere içerik analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonunda ulaşılan sonuçlar, öğrencilerin kesir ve rasyonel sayı kavramları ile ilgili yanlış tanımlamalara sahip olduklarını ve bu tanımlara öğretmenlerin bu iki kavram ile ilgili bilgilerinin yetersizliğinin ve yanlış yönlendirmelerinin sebep olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The source of many problems encountered in mathematics teaching is the execution of a process focused on process knowledge rather than concept knowledge.The process knowledge gained by the student who cannot construct the definition of the concept in his/her mind is also far from being permanent.Learning and teaching of the concept of number is a lifelong process starting from preschool ages in terms of both conceptual and operational knowledgeThis process brings many confusion or misconceptions to anyone interested in mathematics. When the studies in the field of numbers are examined, it is seen that the most common misconception is about fractions and rational numbers. However, most of the studies focus on the operations of fractions -based on the operator representation of the fraction- on rational number operations or -with the use of the concept of fraction instead of rational numbers-. In this context, the aim of the study is to examine the definitions of the concepts of fraction and rational number of secondary school students and to determine how mathematics teachers define these two concepts, and also to investigate how teachers process these two concepts in their teaching processes and what they observe in students. This study is a qualitative study. The participant group of the study consists of 188 students who were educated in four different schools in Sivas in the 9th grade level in the 2018-2019 academic year and 24 mathematics teachers working in schools affiliated to the Ministry of National Education. As a data collection tool, concept definition form for fraction and rational number concepts and semi-structured interview form for participant teachers have been developed for the participants.Content analysis has been performed on the collected data. The results obtained at the end of the study show that students have misconceptions about fraction and rational number concepts and that these definitions are caused by the inadequacy of teachers' concept definitions about these two concepts and misdirectioning of them.