Kuantum fiziği dersi öğretim programı tasarısı: harmonik osilatör örneği
Curriculumdesign of quantum physics course: The harmonic oscillator case
  1. Tez No: 117026
  2. Yazar: SERAP ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
ÖZET Bu araştırmada, lisans düzeyde değişik bölümlerde okutulmakta olan kııantum fiziği dersi kapsamında örnek olarak seçilmiş“Harmonik Osilatör”konusu üzerine, öğretim program tasarısı rapor edilmiştir. Program tasarısının hazırlanmasına taban oluşturmak üzere, mevcut program geliştirme modellerinden bazıları detaylı bir şekilde incelenmiş ve çalışmamıza kaynaklık etmek üzere yeni bir program geliştirme modeli ortaya konulmuştur. Geliştirilen programdaki işlem basamakları, aşamalı bir şekilde uygulanmıştır. Bu anlamda öncelikle mevcut durum tespit edilmiştir. Daha sonra, dersin seçilmiş üniteleriyle ilgili hedefler ve davranışlar, alt başlıklar, kavram ve bağıntılar belirlenmiş; bu üniteler için belirtke ve içerik analizi tabloları oluşturulmuştur. Çalışmada,“Harmonik Osilatör”konusu için hazırlanmış detaylı öğretim program tasarısı, rastgele belirlenmiş iki gruptan deney grubuna uygulanmıştır. Kontrol grubu öğrencilerine ise geleneksel yöntemle uygulama yapılmıştır. Araştırmaya Buca Eğitim Fakültesi, Fizik Eğitimi Anabilim Dalı 2001-2002 Öğretim Yılı Güz Yarıyılı içinde kuantum fiziği dersi almaya devam etmekte olan Fizik 3 öğrencileri katılmıştır. Araştırmanın verileri, geçerlik ve güvenirliği araştırmacı tarafından kanıtlanmış“Kuantum Fiziği Dersi Tutum Ölçeği”,“Kuantum Fiziği Dersi Başarı Testi”,“Harmonik Osilatör Konu Testi”ile ve yapılandırılmamış yöntemle öğrencilerden yazılı görüş alınarak toplanmıştır. Veri analizinde, araştırma sürecinde kullanılan tutum ölçeği ve başarı testlerinden elde edilen verilerin bir bölümü hesap makinesi ile, bir bölümü de SPSS 8.0 istatistik program kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin çözümlenmesi amacıyla ortalama, standart sapma, Cronbach Alpha değerleri hesaplanmış; Mann-Whitney U testi kullanılmış ve başarı testleri için madde analizi yapılmıştır. IVVerilerin analizi ve değerlendirilmesi sonucunda ulaşılan en önemli sonuçlar şunlardır: 1. Kuantum fiziği dersi taslak öğretim programı tasarısı hazırlamada uygulama dersi yapılan konu için, deney ve kontrol grubundaki öğrenciler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir. 2. Uygulama çalışması sonucu Öğrencilerden alınan yazılı görüşler doğrultusunda, geleneksel yöntem dışında ders yapılan deney grubu öğrencilerinin hemen hemen tamamının kontrol grubuna oranla, derse karşı çok daha olumlu bir bakış açısına sahip oldukları tespit edilmiştir. 3. Öğretimde planlı ve programlı bir şekilde yapılan; yani hedef ve kazandırılacak davranışları belirlenmiş, değişik öğretim materyalleri kullanmayı amaçlayan, farklı öğrenme yaşantıları uygulanmış bir derste, öğrenciler daha başarılıdır sonucuna ulaşılabilir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research reports a curriculum design prepared on a selected topic of“Harmonic Oscillator”as a part of graduate level quantum physics courses. Tn order to achieve some of the existing curriculum development models were investigated in details and a new mix model were developed and employed throughout the work. Following the determination of existing situation, objectives, behavioral objectives, subtitles, concepts, equations were determined for selected (opics. Then specification tables and content analysis tables were developed. Developed curriculum design was employed one of the randomly selected groups, namely trial group. A conventional method was simultaneously employed to the control group students. The sample of the research was third year physics education students attending quantum physics course at Education Faculty of Buca. Data were obtained by means of“Quantum Physics Course Attitude Scale”,“Quantum Physics Course Achievement Test”,“Harmonic Oscillator Subject Test”and open-ended method were used. Some of the data were analyzed by using a basic calculator and some were analyzed SPSS 8.0 statistical program. Specifically mean value, standard deviation, Cronbach Alpha were calculated and Mann-Whitney U test were used for the standard analysis throughout the work. The most important conclusions are given below: 1. A statistically significant difference were observed between the trial and control groups. 2. Trial group students have developed a more optimistic attitude than the control group students. VI3. Application of various learning activities and a well designed dynamic courses develop more success and understanding. VII