Modern fizik konularının uygulamasında yaşanan sorunların fizik öğretim programı bağlamında incelenmesi
Investigation of problems in the operation of modern physics subjects in the context of physics curriculum
  1. Tez No: 785834
  2. Yazar: MURAT CAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, modern fizik konularındaki temel bazı kavramların yapılandırılmasında ve modern fizik eğitiminin sınıf içi uygulamalarında karşılaşılan sorunları, paydaşların görüşlerine başvurarak ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Paydaşlar şeklinde anılan deneyimli fizik öğretmenleri (FÖ), 2020-2021 eğitim öğretim yılında bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinde fizik öğretmenliği lisans programında okuyan, modern fizik ve kuantum fiziği derslerini aynı üniversitenin fen edebiyat fakültesinde aldığını belirten, araştırma sırasında halen kuantum mekaniğinin kavramsal tarihi seçmeli dersine devam eden son sınıf öğrencisi öğretmen adayları (ÖA) ve üniversite sınavlarına hazırlanan ortaöğretimden henüz mezun öğrenciler (MÖ) ile yarı yapılandırmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir FÖ Türkiye'nin farklı sosyoekonomik ve kültürel coğrafyalarında, farklı türdeki ortaöğretim kurumlarında çalışarak deneyim kazanmış fizik öğretmenleridir. FÖ ile yapılan görüşmelerde güncellenen fizik öğretim programlarının uygulamaya getirdiği avantajlar ve sınırlıklar, öğrenci tutumlarının ve ölçme değerlendirme durumlarının öğrenme motivasyonuna etkileri, modern fizik kavramlarının günlük hayatla ilişkilendirilmesinde yaşanan sorunlar, teknolojik gelişmelerin sınıf içi uygulamalara katkılarıyla ilgili görüşleri ortaya çıkarılmıştır. ÖA 2020-2021 eğitim öğretim yılında bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinde fizik öğretmenliği lisans programında okuyan, modern fizik ve kuantum fiziği derslerini aynı üniversitenin fen edebiyat fakültesinde aldığını belirten, kuantum mekaniğinin kavramsal tarihi seçmeli dersine devam eden son sınıf öğrencisi öğretmen adaylarıdır. ÖA ile yapılan görüşmelerde orta öğretimde ve yüksek öğretimde modern fizik konularıyla ilgili deneyimleri, kavramları hatırlama durumları, sınıf içi uygulamalarla ilgili görüşleri ve önerileri, kavramlar arasında ilişkilendirme yapabilme durumları, öğretmenin sınıf içi uygulamalardaki rolüne ilişkin görüşleri ortaya çıkarılmıştır. MÖ bir Anadolu lisesinden 2021-2022 eğitim öğretim yılında mezun olan, herhangi bir lisans programına yerleşmemiş, yüksek öğretim kurumlar sınavına (YKS) hazırlanan ortaöğretim mezunu öğrencilerdir. MÖ ile yapılan görüşmelerde modern fizik konularını yapılandırırken yaşadıkları sorunlar, bazı kavramların akılda kalıcılığını artırmak için kullandıkları hatırlama stratejileri, çoklu duyusal öğrenme etkinliklerinin sınıf içi uygulamalarda yaygınlaştırılmasına dönük beklenti ve önerileri, kimya dersi ile ortak yürütülen konu ve kavramları hatırlama durumlarındaki avantajlar ortaya çıkarılmıştır. Paydaş yanıtlarından elde edilen kategoriler ve temalar, ortak ve farklı yanlarıyla ele alınarak karşılaştırılmış, alanyazındaki diğer çalışmaların sonuçlarıyla desteklenen veya farklılaşan yönleriyle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the problems encountered in the structuring of some basic concepts in modern physics and in the classroom practices of modern physics education by referring to the opinions of the stakeholders. Experienced physics teachers (FÖ), referred to as stakeholders, who studied in the physics teaching undergraduate program at a state university in the 2020-2021 academic year, stated that they took modern physics and quantum physics courses in the science and literature faculty of the same university, and still took the conceptual history of quantum mechanics elective course during the research. Semi-structured interviews were conducted with pre-service senior teachers (ÖA) and students who have just graduated from secondary education (MÖ) who are preparing for university exams. FÖ are physics teachers who have gained experience by working in different types of secondary education institutions in different socioeconomic and cultural geographies of Turkey. In the interviews with FÖ, the advantages and limitations of the updated physics curriculum, the effects of student attitudes and assessment and evaluation situations on learning motivation, the problems experienced in associating modern physics concepts with daily life, and the contributions of technological developments to classroom practices were revealed. ÖA are the last year student teacher candidates who are studying in the physics education undergraduate program at the education faculty of a state university in the 2020-2021 academic year, who stated that they learned modern physics and quantum physics courses in the science and literature faculty of the same university, and who attend the elective course on the conceptual history of quantum mechanics. In the interviews with ÖA, his experiences on modern physics in secondary and higher education, the situations of remembering the concepts, his views and suggestions about in-class applications, the ability to make associations between concepts, and the views of the teacher on the role of the teacher in classroom practices were revealed. MÖ are secondary school graduate students who have graduated from an Anatolian high school in the 2021-2022 academic year, have not been placed in any undergraduate program, and are preparing for the univesity exam (YKS). During the interviews with MÖ, the problems they experienced while structuring modern physics subjects, the recall strategies they used to increase the memorability of some concepts, their expectations and suggestions for the dissemination of multi-sensory learning activities in classroom practices, and the advantages in remembering the subjects and concepts carried out jointly with the chemistry course were revealed. Categories and themes obtained from stakeholder responses were compared with their common and different aspects, and presented with aspects that were supported or differentiated by the results of other studies in the literature.