Felsefe ve İçtimaiyat mecmuası (1927-1930)'nın Türk toplumundaki yeri (2 cilt)
The Place of the journal of philosophy and sociology within the Turkish sociology
  1. Tez No: 117041
  2. Yazar: SÜLEYMAN TUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. RAMİ AYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu tezde, Felsefe ve İçtimaiyat Mecmuası, Türk toplumbilimine katkıları açısından incelenmektedir. Araştırmanın temel amacı, Türk toplumbilimi tarihinin eksik halkalarını tamamlamak ve Cumhuriyet Türkiyesi'nin başlarındaki toplumbilimsel havayı günümüze taşımaktır. Araştırma, bir Giriş ve üç bölümden oluşmaktadır: Giriş'te, Türk toplumbilimi tarihi hakkındaki çalışmalar gözden geçirilmiş, araştırmanın amacı, planı, yöntemi ve sorunları ele alınmıştır. Birinci Bölüm'de, araştırmaya bir zemin teşkil etmesi açısından toplumbiliminin Batı'da doğuşu, gelişimi ve Osmanlı Türkiyesi'ne girişi incelenmiş, ikisi arasındaki ortaklıklar ve farklılıklar belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, derginin bütün içerisindeki yerini görebilmek açısından Türk toplumbiliminin tarihsel gelişimi araştırılmıştır. İkinci Bölüm'de, dergiciliğin Türk modemleşmesindeki yeri, Cumhuriyet* in ilk on yılında dergicilik ve Felsefe ve İçtimaiyat Mecmuâsı'nın oluşumunu hazırlayan nedenler ele alınmış, derginin iç ve dış özellikleri ile içerik tanıtımı ve çözümlemesi yapılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, dergide yer alan toplumbilimi ile ilgili makaleler, farklı boyutlarıyla çözümlenmiş ve derginin Türk toplumbilimindeki yeri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this theses, the Journal of Philosophy and Sociology (Felsefe ve İçtimaiyat Mecmuası) is studied in respect to its contribution to the development of Turkish sociology. The main object of this theses is to throw light on the unknown periods of Turkish sociology and reflect the sociological panaroma of Republic of Turkey at its beginning to present time. The theses consists of an inroduction and three chapters. In the introduction, the works on the history of Turkish sociology is examined and the objective, plan, methods and problems of the theses are discussed. The first chapter, as a background to this study, reviews the origins and development of sociology in the West and its introduction into Ottoman Turkey and, at the same time, evaluates the differences and similarities between Western sociology and Turkish sociology. Also, the historical development of Turkish sociology is examined in order to determine the journal's place within whole deveopment. In the second chapter, the role journal publiction played in modernization of Turkey and journal publications in the first ten years of the Republic and the necessities leading to the publication of Journal of Philosophy and Sociology are investigated; its external and internal features, as well as its contents are analyzed and described. In the third chapter, the articles on sociology are analyzed from different aspects and the import and place of the journal within the Turkish sociology are discussed.