Türk Ceza Kanununa göre zimmet suçu
According to Turkish criminal code embezzlement
  1. Tez No: 117042
  2. Yazar: AHMET KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL AKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Çalışma konumuzu oluşturan zimmet suçu, Türk Ceza Kanunu'nun ikinci kitabının“Devlet idaresi aleyhinde işlenen cürümler”başlığını taşıyan üçüncü babında düzenlenmiş ilk suçtur. Kanunumuzun bu kısmında düzenlenen suçlar, devlet idaresi ve kamu kuruluşlarının hukuka uygun olarak gelişmesini sağlamak ve zarar görmesini engellemek hukuki yararına yönelmiş olup, korunmak istenenin yasama, yürütme ve yargıya ait fonksiyonlar olduğu anlaşılmaktadır. Kamusal fonksiyonları yerine getiren organ ve bu suçun faili konumundaki memur ise ceza hukukunda tanımı net biçimde yapılmayan ancak kamu görevi ana ölçütüne göre belirlenebilen kimselere verilen addır. Ceza hukuku içerisinde kompleks suçların başında gelen zimmet suçundan söz edebilmek için, failin memur veya özel yasası gereğince memur gibi cezalandırılan kimse bulunması; suçun maddi konusunu, para, para yerine geçen belge ve senetler ya da sair mallar oluşturması ve bunların memura görevi nedeniyle tevdi edilmiş olması veya onun koruma, denetim ya da sorumluluğu altında bulunması; son olarak ise suç konusunu oluşturan şeylerin memur tarafından mal edinme veya yararlanma düşüncesiyle alınması, başka bir deyişle zimmetine geçirilmesi gerekmektedir. Faili tanımlamadaki güçlüğün yanında, açıklanan yasal unsurların çerçevesinin belirlenebilmesi önemli hukuki bilgi ve birikim gerektiren zimmet suçu, beraberinde çoğunlukla yönetsel, teknik ve muhasebeye dayalı pek çok olguyu getirdiğinden klasik suç tiplerinden ayrılmakta ve hukukçuları kapsamlı bir mevzuat araştırması yapmaya zorlamaktadır Bu çalışmamızda devlet ve devlet idaresi kavramlarından yola çıkılarak, başta suçun faili olmak üzere zimmet suçunun tarihsel gelişimi, mukayeseli hukuktaki yeri ve özellikleri ile yasal unsurları detaylı bir şekilde inceleme altına alınmaya uğraşılmıştır. Bu bağlamda doktrinde ileri sürülen düşünceler ortaya konulmuş, Yargıtay ilgili dairesinin zengin karar arşivinden yararlanılarak, her konuya ilişkin somut örnek olaylar ve kararlara yer verilmek suretiyle teorik bilgilerle karşılaştırma yapma olanağına kavuşulmuştur. Ayrıca bağlantılı görülen diğer suçlara da değinilerek hukuki nitelendirmedebulunulup, zimmet suçu tüm yönleriyle birlikte ele alınarak, görüş açıklanmıştır. Sonuç olarak ise hukuki bir çalışmada olası tarzda öneri sunulmaya çalışılmıştır. V!
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our subject Embezzlement is arranged in Turkish Criminal Code's Books twor section of the“ crimes against administration of State ”. Penalties which take part in this section purpose to prevent crimes against administration of states and public office on the other hand to protect function of Legislation, Administration and Judiciary. Perpetrator of Embezzlement is called“ Public Personnel ”. The term of“Public Personnel ”is used various Laws; but no definition is given in Criminal Code and there are conflicting views as to its meaning. But according to me“ Public Personnel ”in its broadest sense, comprehends all persons fulfilling a public duty. Subject of this crime is money or other kind of certifications and goods which can be exchange money. For composed of Embezzlement these kind of things must be given to public personnel these things must be given them and the things which are subject of crime must be taken buy public personnel to think about to possess or make good use of. This crime separated from other classical crimes that difficulties of describing its perpetrator and its elements. Because of this it needs to research thoroughly The Lawsr besides administrative and accounting know lodgement. In this study, our starting point is state and Administration of state. We have tried to describe perpetrator of Embezzlement and find out it's historical back round such as elements, place in Comparative Law. Different kind of opinion has been introduced from Doctrine. A lot of decision of Court Of Cassation ( Yargıtay } which about this subject has been presented. At the same time, this crime has been compared with other relevant crimes. Finally, our opinion and proposal have been introduced. Vll