Felsefe mecmuası ve felsefe ve içtimaiyat mecmuasının tahlil ve tasnifi
The analysis and classification of felsefe mecmuası (the journal of philosophy) and felsefe ve içtimaiyat mecmuası (the journal of philosophy and sociology)
  1. Tez No: 190855
  2. Yazar: FEYZA CEYHAN ÇOŞTU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞABAN HAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Felsefe, Biography, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Felsefe Mecmuası ve Felsefe ve çtimaiyat Mecmuası'nın Tahlil veTasnifi isimli çalışmamızın temel amacı, dergilerde yer alan felsefi metinlerinçözümlemesinden hareketle, dergilerin yayımlandığı dönemlerdefelsefecilerin hangi konular üzerinde yoğunlaştıklarının ve tartıştıklarınıntespit edilmesi ve dergilerin özel olarak dönemlerindeki, genel olarak da Türkfelsefe geleneğindeki yerinin ve katkılarının belirlenmesidir.Birinci bölümde, söz konusu dergilerdeki felsefi metinlerinçözümlenmesine bir zemin oluşturabilmek ve dergilerin bir bütün olarak Türkfelsefi geleneği içerisindeki yerini görebilmek amacıyla, Batı felsefesinin veslam felsefesinin genel yapısı üzerinde durularak, bu felsefe geleneklerininTürk düşüncesine olan etkileri özetlenmeye çalışılmıştır.kinci bölümde, ?Felsefe Mecmuası? ve ?Felsefe ve çtimaiyatMecmuası?nın içeriği üzerinde durulmuştur. Bu çerçevede, dergilerin yayınhayatına giriş serüvenleri, metin olarak organizasyonu ve fiziksel görünümleriincelenmiştir.Üçüncü bölümde ise, dergilerdeki felsefi metinlerin çözümlemesiyapılarak, özel olarak yazarlarının ve genel olarak da dergilerin felsefieğilimleri tespit edilmeye çalışılmıştır.Sonuç olarak bu çalışmada, ?Felsefe Mecmuası? ve ?Felsefe veçtimaiyat Mecmuası?nın Türk toplumunun entelektüel boyutuna olan katkılarıbir bütün olarak tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main object of our study called The Analysis and Classification ofFelsefe Mecmuası (The Journal of Philosophy) and Felsefe ve çtimaiyatMecmuası (The Journal of Philosophy and Sociology), is to determine themain subject matters which were focused and debated by philosophers intheir publication period and then to establish the positions and contributionsof the journals in their period in particular and also within the Turkishphilosophical tradition in general, in terms of analysis of the philosophicalarticles in the journals.In the first chapter, we have focused on the general structure of theWestern and Islamic Philosophies as a background to analyze thephilosophical articles in this journals and to determine the position of thejournals in the Turkish philosophical tradition as a whole. In this context,influences of this philosophical traditions on the Turkish thought have alsobeen summarized.In the second chapter, we have focused on the contents of ?FelsefeMecmuası? (The Journal of Philosophy) and ?Felsefe ve çtimaiyatMecmuası? (The Journal of Philosophy and Sociology). In this context, wehave investigated their adventure for publication and textual organizations aswell as their physical outlooks.In the third chapter, we have tried to analyze the philosophical articlesin the journals and to determine the philosophical tendencies of their writersin particular and journals in general.As a result, in this study we generally have presented the contributionsof ?Felsefe Mecmuası? (The Journal of Philosophy) and ?Felsefe ve çtimaiyatMecmuası? (The Journal of Philosophy and Sociology), to the intellectualdimension of Turkish society.