İş dergisine göre Türkiye'nin ekonomik ve sosyal meseleleri
According to is magazine economic and socaial issues in Turkey
- Tez No: 274111
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KORALTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
1934-54 yılları arasında yayımlanan İş Felsefe Ahlak ve İçtimaiyat Mecmuası belirli bir döneme damga vurmuş ve dönemin entelektüel iklimini etkilemiş bir yayındır. Ziyaeddin Fındıkoğlu ve Orhan Tuna'nın yazı işleri müdürlüğü yaptığı dergide Prof. Dr. Gerhard Kessler'in de pek çok yazısı yayımlanmıştır. Bu çalışmada derginin ekonomik ve sosyal hayatı ilgilendiren yazıları 5 başlık altında toplanarak incelenmiştir. Çalışmanın ilk kısmını ?çocuk meselesi? oluşturmaktadır. Bu bölümde İş'in çocuk meselesine yaklaşımı üzerinden dönemde ?çocuk?a bakış değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmını Zonguldak Havzası oluşturmaktadır. Bu bölüm II. Dünya Savaşı boyunca uygulanan iş mükellefiyeti uygulamalarını göstermektedir. Üçüncü bölüm İş'in monografik çalışmalarına ayrılmıştır. Belirli bir konuda bilimsel verilere dayanan bu çalışmalar, objektif değerlendirmelere olanak tanımaktadır. Kooperatifçilik konulu dördüncü bölümün yazılma amacı ise dönemin kooperatifçilik anlayışına ışık tutmaktadır. Son bölüm ise dünyada ve Türkiye'de II. Dünya Savaşı sonrası dönemde uygulanan sosyal politikaları mercek altına almaktadır.
Özet (Çeviri)
?İş Felsefe Ahlak ve İçtimaiyat Mecmuası? had been printed between the years 1934 and 54. It was very popular in the specific term and effected intellectual climate of the term as well. Ziyaeddin Fındıkoğlu, Orhan Tuna ?as chief editors-and Prof. Gerhard Kessler took place on the editorial staff of the magazine. The issues of the magazine-which involve economic and social matters- classified into five categories. Firs part of the thesis is concerned with ?children matter?. In this way, understanding of ?child? of the term is analyzed. Second part of the thesis is about Zonguldak Coal Basin. The study reveals compulsory labour policy during the Second World War period .Third part is reserved for the monographic studies. This enables objective evaluations about any specific subject. Because monographic studies provided by scientific information. In the Next part aimed to throw fresh light on cooperative systems of the term. Global Social policy and social policy in Turkey in the Post War period is mentioned as a last point.