Ekonomik özgürlükler-ekonomik büyüme ilişkisi: Teorik ve uygulamalı bir inceleme
The Relationship between economic freedom and economic growth: A theoretical and empirical study
- Tez No: 117046
- Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ DEVRİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
ÖZET Liberal iktisadi düşünce, devletin ekonomik alandaki faaliyetlerinin genişlemesinin, ekonomik büyümeyi olumsuz etkilediğini ifade etmektedir. 1980'li yılların ortalarında geliştirilen“yeni büyüme modelleri”nde de ekonomi politikalarının uzun dönemli maliyetlerinin ya da faydalarının ekonomik büyüme üzerinde etkili olduğunu vurgulanmıştır. Özel yatırımların düzeyinin, dış ticarete açıklığın ve hukukun üstünlüğünün ekonomik büyümeyle pozitif yönde ilişkili olduğu belirtilmiştir. Önceki modelleri uygulayan gelişmekte olan ülkelerin, büyüme sürecini tamamlayamaması bu teorilere duyulan ilgiyi arttırmıştır. Böylelikle, teknolojiye ve ekonomik alanda liberalleşmeye dayalı politikalar önem kazanmıştır. SSCB'nin dağılmasından sonra, ekonomik özgürlüklere olan ilgi daha da artmıştır. Ekonomik özgürlükler kriterlerinin belirlenmesi amacıyla Freedom House, Heritage Foundation ve Fraser Institute adlı kuruluşlar tarafından, ülkelerin, belirlenen kriterlere göre puanlandığı,“ekonomik özgürlükler indeksleri”hazırlanmıştır. Bu indekslerde yapılan ampirik çalışmalar, ekonomik özgürlükler düzeyini arttıran ülkelerin, yüksek büyüme düzeyine ulaştıkları göstermiştir. Ekonomik özgürlüklerle ekonomik büyüme arasında pozitif bir ilişki mevcuttur. Ancak ekonomik özgürlüklerle ilgili politikaların ekonomik büyüme üzerinde etkili olabilmesi için belirli bir zamanın geçmesi gerektiği ifade edilmiştir. Bu tezde, aynı ilişki, teorik olarak tartışıldıktan sonra, regresyon analiziyle de test edilmiştir. Beş yıllık bir gecikmeyi baz alarak tüm ülkeler için yapılan analizler, ekonomik özgürlüklerle ekonomik büyüme arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, ekonomik özgürlükler alanında gelişme kaydeden ülkeler ile piyasa ekonomisine geçiş döneminde olan ülkelerin performansları karşılaştırılmıştır. Çıkan sonuç ilk duruma uyan ülkelerin ekonomik büyümelerinin daha yüksek düzeyde olduğudur. Bu ülkelerde, kişi başına gelir düzeyi de diğer ülkelerinkinden çok daha fazla artmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT According to liberal economic thought, the increase of economic activities of governments affect economic development negatively. The new growth models, which are developed in the mid 1980s, suggest that the long term costs and benefits of economic policies have an impact on economic growth. These models also suggest that the level of private investment, transparency, rule of law, foreign trade affect economic growth positively. The failure of previous growth models in most developing countries has increased the importance of these new economic growth models. After the disunification of USSR, the importance of economic freedom has increased more than before. In order to develop economic freedom indicators, indices were developed by some institutions, such as Freedom House, The Heritage Foundation and The Fraser Institute. Empirical studies, which use these indices, show that there is a positive relationship between economic growth and economic freedom. These studies indicate that for economic growth, a few years should be passed after putting economic freedom in practice. In this thesis, after explaining theoretical discussion about economic freedom, the relationship between economic freedom and economic growth is investigated by a regression analysis. An analysis, which uses a five year lag, shows a positive relationship between economic freedom and economic growth. In addition, the performance of economies in transition and economies with higher economic freedom are compared. The finding shows that economies with higher economic freedom have been more successful in economic growth. It is also found that per capita income in the economies with higher economic freedom has increased more than the economies with lower economic freedom. VI