İşletmelerde araştırma ve geliştirme faaliyetleri ve muhasebeleştirilmesi
Research and development activities of the companies and being accounted
  1. Tez No: 117047
  2. Yazar: KEREM AKYAZI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜLKÜ ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Teknolojik buluşlar sayesinde, tarım toplumundan sanayi toplumuna geçiş yapmayı başaran insanoğlu, günümüzde ise sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçebilme çabası içerisindedir. Bilgi toplumunun üzerinde odaklaştığı kavram ise Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) düşüncesidir. AR-GE düşüncesi, bir zihni oluşum işidir ve bugün günlük yaşantımızda kullandığımız ürünlerin pek çoğu yıllar süren AR-GE faaliyetleri sonucunda meydana getirilmişlerdir. Bu çalışmada AR-GE kavramı detaylı olarak tanımlanmış, işletmelerin günümüz rekabet ortamında uzun yıllar ayakta kalabilmeleri için AR-GE harcamalarına gerekli önemi vermeleri gerektiği konusu örneklerle ve grafiklerle açıklanmaya çalışılmıştır. AR-GE'nin ciddi bir çalışma olduğu vurgulanarak, AR-GE'nin başarılı olabilmesi için işletmenin kendisine uygun bir strateji seçmesi gerektiğinden ve bu seçtiği stratejiye göre yapması gereken planlama, programlama, kaynak planlaması ve bütçe çalışmaları açıklanarak, AR-GE'nin öneminden söz edilmiştir. Çalışma üç ana bölüme ayrılarak incelenmiştir. Birinci Bölümde ülkemizde devlet düzeyinde ciddi anlamda 1995 yılından sonra destek verilmeye başlanan AR-GE faaliyetleri ile ilgili kavramlar; dünyadaki ve ülkemizdeki AR-GE faaliyetleri anlatılmıştır. İkinci bölümde kamu, ticari ve yüksek öğretim sektörlerinde AR-GE faaliyetleri ile uğraşan bazı kuruluşlar tanıtılıp, bu kuruluşların AR-GE çalışmalarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde AR-GE faaliyetleri ile ilgili bütçeleme işlemleri ve ilgili muhasebe kayıtları Türkiye Muhasebe Standartları, Uluslararası Muhasebe Standartları ve Tek Düzen Muhasebe Hesap Planlarında yer alan AR-GE harcamaları açısından uygulamalı olarak açıklanmıştır. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the help of technological inventions, human beings, who achieved to pass to the industrial society from the agricultural society, are now trying to pass to the knowledge society. The concept that the knowledge society focuses on is the research and development (R&D) idea. The R&D idea is an intellectual formation and recently most of the products we use in our daily life were invented as a result of the R&D activities that took many years to be formed. In this thesis the concept of R&D is defined in details, and the matter that the companies should consider the R&D expenditures in order to last in the recently competitive surrounding is clarified with the help of samples and graphics. Emphasizing the R&D's seriousness, the necessity of determining a suitable strategy for the company and according to that strategy the necessity of planning, programming, the source of planning and budgeting are mentioned. This thesis is constructed in three sections. In the first section, fundamentals of the R&D, definition and clarification of different concepts and the statistical terms and comparisons are given respectively. In the second section, main companies in the government and the commercial sectors are defined and their R&D practices are explained. The last section of this thesis focuses on the R&D's accounting. First of all the budgeting of the R&D is defined intensively, after that the records of accounting are explained by examples according to Turkish Accounting Principles and International Accounting Principles. VI