Moda pazarlamasının önemi ve moda sanayiinden bir örnek: Vakko
The Importance of fashion marketing and an example from fashion industry: Vakko
- Tez No: 117045
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Moda yüzyıllar boyunca tarihin kilometre taşı olan olaylarla yakın etkileşimine bağlı olarak insanlık için önemli bir kavram olmuştur. Günümüzde küresel akımların ve teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak moda, bugünün dünyasında çok daha önemli bir role kavuşmuştur. Bunun yanında, moda sanayisinde faaliyet gösteren firmalar pazarlamanın kendi pazar konumlarını güçlendirmede ve rakiplere karşı rekabet avantajını kazanmakta ne denli etkili olduğunu fark etmişlerdir. Böylelikle, moda sanayisi günden güne yeni yatırımları çeken, dinamik doğaya sahip gelişen bir iş kolu halini almıştır. Halihazırdaki literatür dikkate alındığında moda pazarlaması, artan önemine rağmen, araştırmacılar için yeni bir çalışma alanıdır. Bunun yanı sıra, birçok firma moda sanayisinde tasarım ve pazarlamanın beraber yürümesi gerektiği gerçeğini henüz kavrayamamıştır. Moda doğası gereği dinamik bir o!gu olduğundan, modadaki değişimlere anında tepki verebilmek için üretim ve pazarlama süreçlerinin yakın bir işbirliği gerekmektedir. Günümüz toplumları kendisine dayatılan bir modayı takip etmekten ziyade kendi arzularını dile getirmek suretiyle modaya yön vermektedir. Moda firmaları tüketici tercihlerini anlayabildikleri ve kendilerini tüketici tercihlerine uygun hale getirebildikleri sürece topluma yön verebileceklerini fark etmişlerdir. Firmaların yüksek kalitede, yaratıcı ve yenilikçi özellikleri içeren ürünlere sahip olması gerekliliği açıktır. Ne var ki, firmalar bu gereklilikle beraber günümüzdeki yoğun rekabet ortamında ayakta kalabilmek ve ürünlerinin tüketiciler tarafından benimsenerek moda halini alabilmesi için pazarlamanın kaçınılmaz bir rolü olduğuna da inanmaktadırlar. Bu nedenden dolayıdır ki günümüzün önde gelen moda firmaları ürünlerini kaliteli ve tasarım açısından farklı kılabilmenin yanı sıra pazarlama fonksiyonundan sonuna dek fayda sağlayarak ürünlerini tüketiciye etkin bir biçimde sunmayı başarmışlardır.
Özet (Çeviri)
For many centuries, fashion has been an important concept for humanity due to its close interaction with the milestone events of the history. As a result of global trends and technological developments in our age, fashion has acquired a more dominant role in today's world. Also, firms operating in fashion industry have recognized how effective marketing is so as to strength their market positions by gaining competitive advantage against competitors. Thus, fashion industry has attracted new investments day by day and has become an evolving industry with a very dynamic nature. Despite its increasing importance, regarding current literature, fashion marketing has just become an area of study for many researchers. Besides, many firms could not yet recognize the fact that design and marketing should go hand in hand in fashion industry. Since fashion is a very dynamic phenomenon by its nature, a close cooperation of production and marketing processes is required in order to give an instant response to the changes in fashion. Today's society gives direction to fashion by mentioning their desire rather than following a dictated fashion. Fashion firms have understood they can influence society as long as they understand consumer preferences and adapt themselves to consumer wants. This fact also stimulated the importance of marketing in fashion industry. It's obvious that firms should have high quality products with many creative and innovative features. However, beside this necessity firms believe marketing function has an inevitable role in order to survive in today's highly competitive environment through making their products gain acceptance and to become a fashion. That is why today's leading fashion firms have differentiated their products from others' in terms of high quality and design and also achieved to provide products to consumers in an effective way by benefiting much from marketing function.