Kırgızistan'da serbest piyasaya geçiş sürecinde kamu gelirlerinin analizi
The Analyze of public income while transition process to marketing economy of Kyrgyzstan
- Tez No: 117051
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET 1991 yılında SSCB'nin dağılmasında, kollektivist ekonomik sisteme sahip olan eski SSCB ülkeleri ile Doğu Avrupa ülkelerinin piyasa ekonomisine geçiş süreci başlamıştır. Kollektivist ekonomik sisteme sahip bu ülkelerde dışa açılma sürecinin gerçekleşmesi, rekabet kavramlarının geliştirilmesi, piyasaların genişlemesi vb. gerekli piyasa sistemi oluşturmaya çalışılmaktadır. Kollektivist ekonomik sisteme sahip olan ülkelerde piyasa ekonomisine geçişte gerçekleştirilen reformlar hem ekonomik hem de politik sorunları da beraberinde getirmiştir. Kollektivist ekonominin temel yapısı olan ekonominin merkezden yönetilmesi, ekonomik kararların tek taraflı alınması, piyasa ekonomisine geçişinin sorunlarının biridir. Bununla beraber ekonomik kuralların bu sistem içerisinde kontrol altında tutulması, yani, üretici ve tüketicilerin serbest karar alamamaları bu sistemin bazı olumsuzluklarını ortaya çıkarmıştır. Bu tezin amacı da kollektivist ekonomik sisteme sahip olan Kırgızistan'ın piyasa ekonomisine geçiş dönem öncesi ve sonrası mali sistemde değişim ve kamu gelirlerin yapısı değişimini değerlendirilmektedir. 1991 yılı bağımsızlığını ilan eden Kırgızistan'ın serbest piyasa ekonomisine geçişinde kamu gelirlerin türleri, gelişimi ve analizini açısından incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During 1991, after USSR's debade, countries of USSR and East European countries who had collectivist economic system, had started a new process of transition to free marketing economy. As a result of this collectivist economy, it requires opening of this countries, realisation of competition concept, enlarging of markets, etc. There were economic and politic problems in collectivist countries in passing to marketing economy. The main problem of the collectivist countries during the passing to the marketing economy were the basic principles of the collectivist economy system: the cenrtral management of the economy and the monopoly of economical decisions. Within these, the control of the economical rules, or none free decisions of manufacturers and consumers brings some negations. The collectivist economy which based on central closed planning fundamental was changing it's shape to free working base and liberal marketing economy with competition mechanism.Economic and politic aim of countries which has collectivist economy system was to void any difficulties which appear and to take measures against this diffculties. Aim of this thesis is, evaluation of differences between pre-transition period public incomes and post-transition public period incomes of Kyrgyzstan which has collectivist economic system. The types of public income, in the transition of Kyrgyzstan, which has declared independense in 1991, to marketing economy, are evaluated from progress and analysys perspective. VI