The Influence of the roosevelt new deals upon contemporary us culture
- Tez No: 117054
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Economics, Political Science, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu tez, ABD'nin çağdaş ekonomik, sosyal ve politik yapısının önemli * ölçüde 1932 senesinde Başkanlık makamına seçilen ve yaptığı reformlarla Amerikan yönetiminde devrim yaratan Franklin D. Roosevelt tarafından belirlendiğini savunmaktadır. Birinci bölümde Roosevelt'in seçilmesinden hemen önce ve Başkanlık döneminin neredeyse tamamına yayılan Büyük Buhran adlı ekonomik kriz dönemini, bu dönemin etkilerinin büyümesindeki başlıca etkenler arasında yer alan Hoover hükümeti ve dönemi boyunca Roosevelt'in yapacağı reformlara ekonomik temel oluşturacak olan iktisatçı Keynes ele alınmıştır. > İkinci bölümde New Deal olarak adlandırılan dönemde Roosevelt hükümetinin uyguladığı reformlar, aldığı ekonomik önlemler ve yarattığı istihdam kronolojik sırayla özet olarak sunulmuştur. Üçüncü bölümde New Deal döneminde ortaya çıkan ideallerin günümüze kadar uzanan sürede ABD yapısına nasıl yansıdığı“Dış ve İç İşleri”ve“Sosyal Yaşam”adı altında iki sınıfa ayrılarak incelenmiştir. İlk bölümde günümüze kadar uzanan hükümetlerin Roosevelt ideallerini nasıl uyguladıkları ele alınırken, ikinci bölümde sosyal yaşamda çağdaş Amerikalı profilini çizen toplumsal değişimler ve bunların günümüze uzanan modelleri ele alınmıştır. Sonuç bölümünde konu özet olarak tekrarlanmış, tezin ana fikri olan Roosevelt döneminin çağdaş Amerika'yı yarattığı savı yinelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis concentrates on the idea that the contemporary economical, social and political structure of the USA was shaped during the presidency of Franklin D. Roosevelt who was elected as the President in the year 1932 and who brought radical changes into the American administration. The first chapter deals with the Era known as the Great Depression, which started during Hoover's administration and spread throughout the country during Roosevelt's Presidency. During Roosevelt's Presidency, the economist Keynes had a lot of influence on the economic reforms he did. The second chapter is about the reforms, the economical measures taken, and the employment provided that the Roosevelt Administration executed in the Period known as the New Deal are presented in summary in chronological order. And the third chapter concentrates on the idea how the ideals which appeared in the New Deal Era were reflected to the contemporary USA under two sections which are the“Foreign and Domestic Affairs”and“Social Life”. In the first section, the applications of the governments which were influenced by Roosevelt's ideals can be seen. And the second section studies the social changes which shapes the contemporary American profile in socail life the models that can be still traced up to this date. In the conclusion, the thesis is summarised, and the belief that Roosevelt's administration helped to shape the contemporary USA is restated. VI