Finansal kiralama kanununa göre katma değer vergisi uygulaması
Application of value added tax based on law of financial leasing
  1. Tez No: 117053
  2. Yazar: MELTEM EMİRDAĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA SAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Finansal Kirlama işlemleri 28.06.1985 tarih ve 3226 sayılı F.K.K. ve bu kanun uyarınca çıkarılan yönetmeliklerle uygulama çerçevesi belirlenen bir finansman yöntemi olup, bu tarihten itibaren ülkemizde uygulama alanı sürekli genişletilmiştir. Finansal kiralama sözleşmesi; kiralayanın, kiracının talebi ve seçimi üzerine üçücü kişiden satın aldığı veya başka suretle temin ettiği bir malın zilyetliğinin her türlü faydayı sağlamak üzere ve belli bir süre feshedilmemek şartı ile kira bedeli karşılığında, kiracıya bırakmasını öngören bir sözleşme şeklinde tanımlanmıştır. Bu tanımdan anlaşılacağı üzere finansal kiralama alışılmış finansman yöntemlarinden ve kira akitlerinden farklı nitelik göstermektedir. Bu nedenle I ve II bölümler de finansal kiralamanın çeşitleri avantaj ve dezavantajları, dünyada ve Türkiyedeki gelişimi genel olarak işlenmiştir. Son bölümde ise bu finansman yönteminin, Türkiye'deki gelişimine olumlu etkilerde bulunan; finansal kiralama sözleşmelerine konu malların teslimine özel olarak uygulanan katma değer vergisi oranları etraflıca anlatılmıştır. Finansal Kiralama sözleşmelerine konu olan malların çeşitliliği sözleşme sürecinde (en az 4 yıl) oluşan özellikli durumlar ve finansal kiralama sözleşmesinin hukuki niteliğinin tam olarak anlaşılamamasından kaynaklanan durumlar nedeni ile uygulanacak KDV oranlarında tartışmalı durumlar oluşmaktadır. Bu çalışmanın amacı da finansal kiralama sürecinde katma değer vergisini doğuran olaylarada hangi KDV oranlarının uygulaması gerektiği hususunda aydınlatıcı bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The financial leasing process is a financing method whose application frame was determined based on regularions of F.K.K, 28.06.1985 dated and 3226 numbered. Application area of this method has been improved in our country since 28.06.1985. The financial leasing aggrement is described as; ownership of an asset, which is bought or brought about different ways from third party based on lesse's choice by lessor, is leased for certain period of time and price by lessor. As understood from this definition, financial leasing shows different characteristics than usual financing methods and leasing agreements. Therefore chapter I and II include general information about types of financial leasing, advantages, disadvantages and improvement of this method in Turkey. Application of reduced value added taxes, which has positive effects on improvement of financial leasing in Turkey, was discussed in detail in the last chapter. There are circumstances in dispute about the applicable ratio of value added taxes due to the variety of assets covered by financial leasing agreement, special cases that appears during agreement period (at least four years), and situations where legal characteristics of financial leasing agreement is not understood well. The purpose of this study is to give useful information on the cases that requires VAT during leasing period as well as type of sales tax ratios. VI