R. Schuman -op. 68, gençlik Albümü'nün piyano eğitimindeki yeri ve önemi
R. Schuman -op. 68, the importance and the place of the album for the young in the piano education
- Tez No: 117058
- Danışmanlar: PROF. AYKUT YAFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Ö2ET Tezin anakonusu, ünlü Alman besteci Robert Schumann' in“op. 68 Gençlik Albümü”adlı didaktik piyano albümünün piyano eğitimindeki yeri ve öneminin ortaya çıkarılmasıdır. Bu amaca daha iyi ulaşabilmek için giriş bölümünde bestecinin ayrıntılı biografısi ile 1. bölümde piyano müziğinin nelerden etkilendiği ve nasıl geliştiği üzerinde durulmuştur. Ana bölümde albümü oluşturan 42 parça teknik yönden çözümlenerek, biçim, biçem ( stil ), örgü tekniği ve özellikle de çalış tekniği yönünden incelenmiştir. Sonuç bölümünde op. 68 Gençlik Albümü ' nün piyano eğitimi açısından önemi, didaktik ve sanatsal katkıları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main idea of the thesis is to emphasize the important place of famous German composer Robert SCHUMANN'S didactic piano collection which is named“op. Album for the Young”. In order to reach this purpose better, in the introduction part of the thesis, the composer's biography has been examined in detail and in the first part of the thesis, the factors affeting the piano music and its development have been mentioned. There are 42 pieces which have been examined in terms of form, style, texture and particularly the interpretation of the playing in the main part of the collection. In the conclusion part how the“op.68 Album for the Young”is important in the piano education and its didactic and artistic are presented. VI