İmamiyye mezhebinde imamet esası
  1. Tez No: 117072
  2. Yazar: İHSAN DURAM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
II ÖZET Şia, Ali b. Ebi Talib'in Hz Peygamberden sonra nass ve tayinle halife olduğuna inanan, imametin kıyamete kadar onun Fatıma'dan olan soyundan çıkacağını ileri süren toplulukların adıdır. Hz Ali'den başlayarak onun soyundan olan on iki imama uyan Şia'nın İmamiyye kolu, Emeviler'den başlayan ve günümüze kadar uza nan tarihi süreç içinde oluşturduğu esaslarla mezheb hüviyetine bürün müş, Ehl-i sünnetten ayrı bir fırka olarak varlığını sürdürmüştür. Bu mezhebin temeli olan ve onu diğer mezheplerden farklı kılan temel özellik, imamet esasına dayalı olarak imamın masum olduğu ve vehbî bir ilime sahip olduğunun kabul edilmesidir. Geçmişte inanç esasla rından sayılan imamet esası, günümüzde mezhebsel farklılığa indirgen miştir. Bu esasa dayalı olarak son dönemde geliştirilen velayet-i fakîh doktrini, geleneksel şii siyasi düşüncesini değiştirerek yakın dönemde İ ran'da inkılabı gerçekleştiren en önemli saiklerden biri olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Shia is comman notion of the communities that believe the caliphath of Ali is specialisied by“Nass”after the holy prophet. They put forward the imamet will have continived to doamsday by his family that has derived from Fatima. The branc of imamiyye of shia, obey the tewent imams derived from Ali's Family has turned to an indepented religion throough the bases that has instructed in histerical process from Umayyyads to novadays and they have continioved their existents as a different grup from Ehl-i Sun- nan. The careteristic difference this religion from another is that the imams have innocent and have a knowledge from Got. The imamet was considered as a basis of belief but it has turned to religion today. Accord ing to that the doctrin of velayet-l fakih is developed last time. Alterin the political tought of shia has become one of the most important facton that had realized the revolation in İran recently.