Türkiye nüfusundaki gelişmeler sorunlar ve öneriler
  1. Tez No: 117084
  2. Yazar: MERİ ATA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN TÜRKBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Demography
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bir ülkenin ekonomik bünyesinin incelenmesindeki en önemli unsurlardan biri o ülkenin nüfusudur. Ekonomik şartlar üzerinde etkili olan nüfus sadece sayısal olarak değil; cinsiyete, yaşa, medeni hale, ve kültür düzeyine göre etkili olmaktadır. Nüfusun cinsiyete göre dağılımının; genel olarak ve bölgesel olarak bilinmesi, o ülke halkının sosyal iktisadi bünyesi ve hatta siyasi-askeri gücü hakkında değer hükümleri verilmesine yardımcı olacağı bellidir. Örneğin Ülkemizde mevcut erkek fazlalığının bilinmesi, ülkemizin iktisadi ve askeri gücünü arttırdığını belirlemesi açısından önemlidir. Nüfus kütlesinin gerçek bünyesi ve gelişme olanakları ancak nüfusun yaş bölünmesinin bilinmesi ile anlaşılır. Ancak buna karşın, Türkiye de nüfusun yaşlara göre bölünüşünün gerçek verilere dayandığını söylemek zordur. Fakat yinede rakamlar ile fikir edinmek mümkündür. Verilere dayanarak Türkiye de genç neslin yaygın olmasına karşılık, 20 - 59 yaş grubunda bulunanların oranının düşük olduğunu rakamlarla ortaya koyabiliriz. Türkiye nüfusuna yönelik yapılan araştırmalar, bizi son derece önemli pek çok rasyonel bilgiye ve buna bağlı olarak, yeniden yapılanmaya yönlendirir, örneğin nüfusun artışı ile sosyal ve iktisadi eğilimlerin değişmekte olduğunu rakamlarla belirleyebiliriz. Ülkemiz nüfusu içerisindeki kültür düzeyi 1927 yılından sonra yükselmeye başlamış ve bu yükseliş özelliklede kadın nüfusun da 1960 yılından sonra hızlanarak devam etmiştir.Ülkemizde nüfus yoğunluğunu diğer ülkelerle karşılaştırdığımız da nüfus yoğunluğunun fazla yüksek olmadığını görüyoruz. Bunun nedeni arazinin daralmasından değil; ülke nüfusunun artışından ileri gelmiştir. Çünkü ülkemiz nüfusu 1927 - 1997 yılları arasında 4.5 kat artmıştır. Türkiye de fazla nüfus her ne kadar milli ve siyasi açıdan önem taşımakta, askeri ve siyasi güçlerin temel unsuru olarak bilinmekte ise de artışın hızlı oluşunun sosyal, ekonomik ve sağlık sorunlarını da beraberinde getireceğini unutmamalıyız. Sonuç olarak şunu belirtmek isteriz ki, ülkemizin ekonomik geliştirilmesinin hızlandırılması ve toplumun refahının arttırılması için; nüfus artış hızının yavaşlatılması, işsizlik sorununa çözüm getirilmesi ve eğitimde teknik alanlara ağırlık verilmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Population is one of the most important element for researching economical structure for a country. The population that influenced the economic condition, is not only numerical, and also demand on gender, age, marital status and cultural level. General and regional gender distrubition of population is helpful to understand the country's social financial structure, political - military power and authority on values. Country's financial and military power is enpowered by recognizing male superfluity. Mass population's real structure and development possibilities can be found by knowing population's age division. On the other hand, it is hard to say that population age division in Turkey is based on real datum. However, you can get an idea with the data at hand. According to data, the young generation in Turkey is widespread, but the percantage of the age group between 20 - 59 is low. Researches that were made towards Turkey's population guides us to a lot of important rational information and therefore restructuring is needed. For example, social and financial tendincies change by increasing population and we can state it by numbers. The cultural level in our population has started to increase after 1972 and continued to rise up after 1960 for especially female population. When we compare our population density with the other countries, we can see that our population density is not a lot. The reason for that is increased population. Because our population has become 4,5 times bigger between 1927 and 1997.Too much population in Turkey carries important value for nationality and policy; and also it is a fundamental element for military and policital power. On the other hand, uncontrolled rising population causes social, economical and health problems. As a result, we would like to state that we have to focus on to prevent increasing population, solving unemployement matters and also pay antention to technical fields in education to develope our economy and also increase our society's comfort.