Süleyman Ateş'in Yüce Kur'an'ın Çağdeş Tefsiri ve tasavvufi yönü
  1. Tez No: 117085
  2. Yazar: ALİ KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Araştırmamız, kısmen monografîk bir tez olmakla birlikte, esas itibariyle Süleyman Ateş'in tefsirindeki tasavvufla ilgili görüşlerini ele almaktadır. Ateş, 1933 yılında Elazığ'da doğmuştur ve halen Hollanda'da bulunan Europa islamic Unıversty'de çalışmalarım sürdürmektedir. Tefsir sabasında büyük bir bilgin olup Tefsir ve Tasavvuf hakkında önemli eserler yazmıştır. Ateş'in tefsirle ilgili en önemli eseri“Yüce Kur'an'ın Çağdaş Tefsiri”adlı eseridir. İslam Dünyası onu bu eseri île tanımakla birlikte, kendisini ilim dünyasında şöhret yapan başka eserleri de vardır. Ateş, en son 27 cilt olarak tamamlanan“Kur'an Ansiklopedisi”adlı bir eser daha yazmıştır.“İşâri Tefsir”,“Şulem! ve Tasavvuf! Tefsiri”ve“İslam Tasavvufu”Tasavvufla ilgili müessirimizin önemli eserlerinden birkaçıdır. Telif, terceme, edisyon kritik olmak üzere elliye yakın eseri vardır. Çalışmamız, bir giriş, üç bölümden ve sonuçtan meydana gelmektedir. Giriş kısmında, Ateş“in hayatı ve eserleri hakkında bilgi verdik. Birinci bölümde, tasavvuf ilminin doğuşu ve gelişimi, tefsirin tanımı ve çeşitleri, işârî tefsirin ortaya çıkması ve şer'! yönünü ele aldık İkinci bölümde, Ateş'in tefsir kaynaklarını ve tefsir metodunu ortaya koymaya çalıştık. Üçüncü bölümde, ”Yüce Kur'an'ın Çağdaş Tefsiri"ndeki tasavvuf! görüşleri zikrettik. Sonuç bölümünde ise, çalışmamızda ulaştığımız noktalan ifade ettik.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Our research is in spite of a partly monographic thesis, mainly it contains the ideas about the sufism which takes place in Süleyman Ateş's commentary. Mr. Ateş was born in Elazığ in 1933. He still has been working and continue to his studying in Europa Islamic University in Holland. He had written important books about sufism and commentary. His most important book (work) about commentary is“Yüce Kur'an'ın Çağdaş Tefsiri”. The Islamic World knows him by this book, but he also has some other works which they make him famous in the science world. Mr. Ateş, lastly had written the“Kur'an Ansiklopedisi”as 27 bindings.“İşârî Tefsir Okulu*', ”Sülemî ve Tasavvuf! Tefsiri“ and ”İslam Tasavvufu“ are his some other important books which were written by him, There are nearly fifty books of him about reconciling, translation, addition critic. Our work consists of three sections. We investigated in introduction section that the life of Mr. Ateş and his works. In the first part, we've investigated the rising and development of sufism, the kinds and definition of commentary, the existing of mystic commentary and its Islamic side. We have investigated the method of commentary and origins of commentary of Mr. Ateş in the second part In third part, we have investigated ”Yüce Kur'an'm Çağdaş Tefsiri" by ite mystic view. At the end of the our work, we have written the results which we had recorded.