Süleyman Ateş'in yüce Kur'an'ın çağdaş tefsiri'nin yöntem açısından değerlendirilmesi
An evaluation of Suleyman Ates's contemporary interpretation of the holy Qur'an in terms of method
  1. Tez No: 876894
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH DUYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİP ÖZDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Süleyman Ateş'in Türkiye'de ve uluslararası alanda önemli izler bırakmış olan hayatı ve tefsir yöntemini derinlemesine ele almaktadır. Ateş, geleneksel medrese eğitimi ile modern eğitim anlayışını birleştirerek hem İslami bilgilerin derinliğini hem de bilimsel metodolojiyi çalışmalarında başarıyla kullanmıştır. Özellikle Kur'an tefsiri konusunda geliştirdiği yenilikçi yaklaşımlar ve çağdaş bilimsel bulguları dikkate alma tutumu, Ateş'i önemli bir ilim adamı haline getirmiştir. Tefsir çalışmalarında tasavvufi yorumlara ve pozitif bilimlerin bulgularına büyük önem veren Süleyman Ateş, Kur'an'ın evrensel mesajını günümüz dünyasına taşırken, farklı disiplinlerden yararlanarak kapsamlı açıklamalar sunmayı hedeflemiştir. Tefsirinde geleneksel yorumları modern bilimsel anlayışla birleştirerek, Kur'an'ın anlaşılmasını ve uygulanmasını güncel ve kapsamlı bir perspektifle ele almıştır. Bu yaklaşımıyla Ateş hem geleneksel hem de çağdaş konularda rehberlik arayan okuyucular için değerli bir kaynak olmuştur. Ateş'in tefsir çalışmalarında temel yöntemi, Kur'an ayetlerini diğer ayetlerle açıklama stratejisine dayanmaktadır. Bu yaklaşım, Kur'an'ın bütünlüğüne ve iç tutarlılığına vurgu yaparak, metnin anlaşılmasını derinleştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, tezde Ateş'in tefsirinde kullandığı kaynaklar, metodolojik yaklaşımlar ve tartışmalı konular da detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sonuç olarak, Süleyman Ateş'in tefsir geleneğine olan büyük katkıları ve modern İslami düşünce üzerindeki etkisi bu çalışma ile daha iyi anlaşılabilir hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
This study thoroughly examines the life and exegesis method of Süleyman Ateş, who has left significant marks both in Turkey and internationally. Ateş successfully combined traditional madrasa education with modern educational approaches, utilizing the depth of Islamic knowledge and scientific methodology in his work. Particularly, his innovative approaches in Quranic exegesis and his attitude of considering contemporary scientific findings have made him a notable scholar. Ateş placed great importance on Sufi interpretations and findings of positive sciences in his exegesis works. While conveying the universal message of the Quran to today's world, he aimed to provide comprehensive explanations by benefiting from various disciplines. By integrating traditional interpretations with a modern scientific understanding in his exegesis, Ateş has become a valuable resource for readers seeking guidance on both traditional and contemporary issues. The primary method in Ateş's exegesis works is based on the strategy of explaining Quranic verses with other verses. This approach emphasizes the integrity and internal consistency of the Quran, aiming to deepen the understanding of the text. Furthermore, the thesis also detailedly examines the sources, methodological approaches, and controversial topics used in Ateş's exegesis. In conclusion, the significant contributions of Süleyman Ateş to the exegesis tradition and his impact on modern Islamic thought can be better understood through this study.