Süleyman Ateş'in Yüce Kur'an'ın Çağdaş Tefsiri ve Ebu'l Berekat en-Nesefi'nin Medariku't Tenzil ve Hakaiku't Te'vil adlı eserleri bağlamında klasik ve çağdaş tefsir tasavvurları mukayesesi
A comparison of Süleyman Ateş's contemporary interpretation of the Noble Qur'an and Ebu'l Berekat en-Nesefi's Medariku't Tenzil and Hakaiku't Te'vil in the context of his classical work versus a contemporary interpretation conceptions
- Tez No: 711914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HİLMİ BİLGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İslam dininin temel kaynağı Kur'an-ı Kerim'dir. Bize Kur'an-ı ilk tefsir eden Hz. Peygamber olmuştur. Bu çalışmada klasik dönem tefsiri olan Ebu'l Berekat en-Nesefi'nin Medâriku't Tenzil ve Hakâiku't Te'vil adlı eseri ve çağdaş dönem tefsiri olan Süleyman Ateş'in Yüce Kur'an'ın Çağdaş Tefsiri adlı eserleri bağlamında mukayeseli bir inceleme yapılmıştır. Çalışmayı yapmaktaki asıl gaye iki dönemi inceleyerek tefsir ilmi alanında ne gibi değişikliklere gidildiğini ve müfessirlerimizin yorumlarında bu iki dönemden hangisine dahil olduğunu belirleyerek bu alanda yapılan çalışmalara bir yenisini eklemek olmuştur. Araştırmamız neticesinde ise Nesefi'nin yorumlarında klasik çizgide durduğunu, Ateş'in ise kimi zaman ehl-i sünnete uygun yorumlar yaparken kimi zamanda bu çizgiden tamamen koparak klasik modernizmin görüşleri içinde yer aldığını gözlemledik. ANAHTAR KELİMELER: Süleyman Ateş, Ebu'l Berekât en-Nesefi, Klasik, Çağdaş, Tefsir
Özet (Çeviri)
The Main source of Islam in the Holy Qur'an. The Prophet Muhammed was the first interpreter of the Qur'an. In this study, a comparative study is carried out in the context pf the classical period commentary Ebu'l Berekat en-Nesefi's Medariku't Tenzil ve Hakaiku't Te'vil and the commentary exegesis Süleyman Ateş's contemporary commentary of the Supreme Qur'an. Examination has been made. The main purpose of the study was to examine the two periods and to add a new one to the studies in this field by determining what kind of changes were made in field of tafsir, and which of this two periods was included in the comments of our commentators. As a result of our research, we observed that Nesefi stood in the classical line in his interpretations, and AteĢ sometimes made comments in accordance with the Ahl as-sunnat, and sometimes broke away from this line completely, and took part in the views of classical modernism. KEY WORDS: Süleyman Ateş, Ebu'l Berekat en-Nesefi, Classic Contemporary, Tafsir.