Milletlerarası ticari tahkim ve kamu hizmeti imtiyaz sözleşmeleri
  1. Tez No: 117098
  2. Yazar: NEŞE BARAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Genel olarak milletlerarası ticari tahkimi ve bu kurumun Türk hukukunda izlediği gelişme sürecini, bu süreç içerisinde, Türk hukuku açısından, taraflarından birinin devlet diğerinin ise yabancı yatırımcı olduğu kamu hizmeti imtiyaz sözleşmelerinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda milletlerarası ticari tahkimin uygulanması konusundaki yasal düzenlemeleri ve hukuki tartışmaları incelediğimiz çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak milletlerarası ticari tahkim kurumu, bu kurumun kapsamı, hukuki niteliği ve bu alandaki milletlerarası düzenlemeler anlatılmıştır. İkinci bölümde, milletlerarası ticari tahkimin Türk hukukundaki gelişimi; Türkiye'nin milletlerarası ticari tahkimle ilgili anlaşmalara katılmasından önceki dönem, ikili ve çok taraflı anlaşmalar dönemi ve kanunlaştırma hareketleri olmak üzere üç döneme ayrılarak incelenmiş ve Türkiye'nin taraf olduğu iki taraflı yatırımların karşılıklı korunması ve teşviki anlaşmalarında öngörülen tahkim mekanizmalarının işleyiş biçimleri anlatılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise Türk hukuku açısından, kamu hizmeti imtiyaz sözleşmeleri ve milletlerarası ticari tahkimin bu alanda uygulanması ile ilgili olarak Türkiye'nin geçirdiği hukuki süreç, Anayasa değişikliğinden öncesi ve sonrası olmak üzere, yasal düzenlemeler, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararları ile Doktrindeki düşünceler ışığında incelenmiş ve bu bağlamda, Türk Tahkim Hukuku açısından büyük bir gelişme olarak nitelendirebileceğimiz Milletlerarası Tahkim Kanunu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Our study in which we tried to explain international commercial arbitration generally and under Turkish Law, we also tried to examine the applicability of this institution for the settlement of the disputes arising from the public service contracts that are between the Turkish State and foreign investors, consists of three parts. In the first part, we explained the institution of international commercial arbitration by considering its contents, legal qualification and the international conventions and regulations about it. In the second part, the development of international commercial arbitration in Turkish Law was studied under the current regulations, the bilateral treaties and the arbitration conventions to which Turkey is a party. In the third and the last part, the legal process of the applicability of international commercial arbitration for the settlement of the disputes arising from the public service contracts was examined comprising the periods before and after the 1999 Constitutional amendments and in connection with the legal regulations, decisions of the Turkish Constitutional Court, Turkish Council of State and legal doctrine related to the issiue.