İdari yargıda iddia ve savunmanın değiştirilmesi ve genişletilmesi yasağı
- Tez No: 117099
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSEL KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışma, kamu hukuku ana bilim dalında yüksek lisans tezi olup, idari yargıda iddia ve savunmanın değiştirilmesi ve genişletilmesi yasağım konu almaktadır. Medeni yargılama hukuku ilkesi olan' bu yasağın idari yargılama hukukunda uygulanmasına ilişkin usul ve esasların tespiti, uygulamada görülen sakınca ve eksiklikler ele alınmıştır. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışma konumuz olan yasağın tanıtılması ve idari yargılama hukukuna hakim olan ilkeler ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, inceleme konumuz olan yasağın başlama anı, görevsiz ve yetkisiz yargı yerinde uygulanması ele alınmıştır. Ayrıca, bu bölümde yargılama sistemlerinde dava açma ve dava malzemesinin toplanması, ilkeleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, iddia ve savunmanın genişletilmesi ve değiştirilmesi yasağının içeriği ve bu yasağın istisnalarıyla birlikte yasa yollan ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT As a master dissertation in Public Law, this study deals with the prohibition of the alteration and extension of claim and defense. Originally being a principle of Civil Law Procedure, we have considered the determination regarding the principles and procedures for the implementation of this prohibition in Administrative Law and also the problems and deficiencies observed in practice. This dissertation consists of three parts. In the first part, we have focused on the meaning of the prohibition and the principles valid in the administrative justice. In the part two, the time when the prohibition becomes effective and the application and implementation of which by the judicial authorities having both no duty and jurisdiction have been discussed. Furthermore, the principles of lodging a file in the judicial systems and collection of case materials have been evaluated. In the part three, the content of the prohibition of the alteration and extension of claim and defense and the exception attached to this prohibition as well as the legal remedies against have been examined. Finally, the study has been completed with a conclusion section.