İnsan hakları ve hukuk devleti kavramları ışığında 1982 Anayasası
  1. Tez No: 117100
  2. Yazar: MÜZEYYEN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET İnsan haklan, insanın sırf insan oluşu dolayısıyla sahip olduğu haklardır, Bu nedenle bu haklar, evrenseldir; yani herkes bu haklara doğuştan sahip olur. Hukuk devleti ise, devlet iktidarını keyfilikten alıkoyan, onun yapmış olduğu eylem ve işlemleri yargı denetimine sokan ve bu suretle devlet iktidarını sınırlayan temel bir siyasal ilkedir. Esas itibariyle, her iki ilke, devlet iktidarını sınırlamak ve bu suretle birey hak ve özgürlüklerini koruma amacına hizmet eden düşüncelerdir, ilkelerdir. 1 982 Anayasasına baktığımızda, her iki ilkenin de, evrensel kabul edilişinin dışına çıktığını görmekteyiz. Gerçekten, 1982 Anayasası, otorite-özgürlük ikileminde otoriteye öncelik tanımış ve bu yolla devleti güçlendirmek istemiştir. Bu Anayasa, devleti güçlendirebilmek için“insan hakları”nı sınırlı kabul etmiş, hukuk devleti ilkesine de kimi sınırlamalar getirmiştir. Türkiye'nin bu alanda yaşadığı sorunları aşabilmesi için her şeyden önce mevcut Anayasa'daki eksikliklerini gidermesi ve çağdaş standartlara uyumlu hale getirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Human rights are the rights which people entitled just because of being human. For this reason these rights are universal in other words everyone has these righst from the birth. The rule of law is a political principle which prevents the authority of state from arbitrary acts and which also limits the authority of state by puting its acts and transactions in jiris dictional inspection. Actually both of the principles serve the aim of protecting the individual rights and freedom by limiting the authority of state. When we look through the Constitution of 1982, we all see that the both of the principles are far away from their universal meanings -The Constitution of 1 982 has given the priority to the authority in authority- freedom dilemma to strengthen the state. This Constitution has accepted the human rights within limits in order to streng then the state and it has also put some limits to the principle of the rule of law. In order to overcome the problems which Turkey has in this field, first of all, Turkey must get rid of the defects in the present Constitution and then see must harmonize it to contenporary standards.