Uluslararası Hava ve Uzay Hukuku
  1. Tez No: 117103
  2. Yazar: MELİS ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MÜSLÜM TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET 21 yy. yaşadığımız şu zamanlarda ülkeler artık yalnız yaşayamaz duruma gelmişlerdir. Dünyanın globalleşmesi kaçınılmaz olmuştur. Bu her konuda ülkelerin birbirleriyle işbirliği yapması gerektiği gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Avrupa birliğinin öncülüğünü yaptığı sınırların kaldırılması her geçen gün daha da yaygınlaşmaya başlamıştır. Öyle ki ülkeler arasında ekonomik ve kültürel sınırlar kalmadığı gibi sosyal ve hukuksal sınırlarda kalkmaya başlamıştır. Biz bu çalışmamızda globalleşen hukuk kavramında havacılık ve uzay hukukunu incelemeye çalıştık. Zannediyoruz ki hukuk biliminin uluslar arası bir boyut kazanmasının en belirgin olduğu dallardan biri hava ve uzay hukukudur. Hiçbir ülke yoktur ki havacılık ve uzay hukukunu kendi sınırlan içinde çizebilsin. Bazı hukuk kuralları ülkelerin prensipleriyle oluştuktan sonra uluslar arası boyut kazanmasına rağmen hava ve uzay hukuku milletlerarası temayüllere göre oluştuktan sonra ülkelerin iç hukukuna entegre edilebilmiştir. Gelişmesini daha tamamlayamamış olan bu hukuk dalı çok genç olan yaşına rağmen oluştuğu andan itibaren uluslar arası boyut kazanmıştır. Çalışmamı/da tarihsel süreç incelendikten sonra hem hava hukukunun hem de uzay hukukun günümüzdeki durumu incelenecek geleceğe bakış açısı değerlendirilmeye çalışılacaktır. Hukuk kavramının hava ve uzay boyutu açıklanmaya çalışılacak temel oluşmuş görüşler üzerinde durulacaktır. En son olarak uluslar arası hava ve uzay hukukunun günümüz modern hukukundaki durumu değerlendirilerek ülkemizin bu hukuk dalında hangi aşamada olduğu açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In 21st century, countries can not stand alone. Globalism is inevitable, so all countries should cooperate together about all topics. For this reason countries unite their economic, cultural and judicial borders. We make a research about airspace law. W e suppose that airspace law should have an international position. No country can establish the airspace law within its own laws. Because airspace law is in interest of all the other countries. Finally we tried to explain where the airspace law takes place in the modern law and which level our country has in this topic. We thing that Air and Space Law will be very famous in the world which have to be investigated. We have to difine the rules of Air and Space Law. It is severe to obey to rules that decided with all of the worl country.