Hava ve uzay hukukunda tahkimin gelişimi
The development of arbitration in air and space law
- Tez No: 407585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SERDAR ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızın temelini, hava ve uzay hukukundaki uyuşmazlıklar oluşturmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde hava kavramı tanımı verilmiştir. Hava hukukuna konu hava kavramının katmanları anlatılarak tanımlama yapılmıştır. Kısa ve öz olarak hava kavramı anlatılan bu bölümde çalışmamıza konu olan havanın uzaydan ayrıldığı sınırın detayları incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci ve üçüncü bölümünde ise, hava ve uzay hukukunun tanımı ile hava ve uzay hukukunda oluşabilecek uyuşmazlıklar incelenmiştir. Gelişmekte olan bir hukuk dalı olarak Hava ve Uzay Hukukunun dayandığı sözleşmeler, genel terimler ve olası hava hukuku sorunları hakkında bir çerçeve çizilmiştir. Çalışmamızın ana konusu oluşturan dördüncü bölümde ise, tahkim kavramına değinilerek, öncelikle uluslararası tahkim ve özellikleri kısa bir çerçevede anlatılmış, daha sonra hava ve uzay hukukunda tahkim gelişimine ayrı ayrı değinilmiştir. Bu bölümde hava ve uzay hukukuna ilişkin Dünya'da oluşan tahkim örnekleri verilerek, bu alanda tahkime neden yönelinmediği, alternatif uyuşmazlık çözümleri çerçevesinde anlatılmıştır
Özet (Çeviri)
Basis of our study is originated by dispute resolution in the Air and Space Law. In the first section of our study, the definition of the concept of air has been made. The definition is made by explaining the layers of atmosphere. Also, in this section of our study, where we briefly discuss the concept of air, the boundaries of air and space have been examined. The second and third sections of our study, the definition of air and space law and disputes in these areas have been discussed. All conventions, developments, agencies and general terms of the air and space law are indicated. In our last section, which constitutes the primary objective of our study, the reflection of International Arbitration is emphasized. Specifically, in this section, the arbitration in air and space law is examined (separately by giving trial examples). Additionally, in this section, alternative dispute resolution is given as the reason of the non-preferability of the arbitration.