Orta öğretim okullarında iletişim (Diyarbakır örneği)
  1. Tez No: 117104
  2. Yazar: İSMAİL ARSLANTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
n ÖZET Bu araştırma, resmi genel liselerde görev yapan öğretmen ve müdür yardımcılarının algılarına göre, birlikte çalıştıkları okul müdürlerinin iletişim davranışlarını gösterebilme becerilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada“betimleme-survey yöntemi”kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2000-2001 öğretim yılında Diyarbakır il merkezinde bulunan 12 resmi genel lisede görevli 37 müdür yardımcısı ve 624 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise, 21 müdür yardımcısı ve 190 öğretmenden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından geliştirilen 30 maddeden oluşan anketten yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesi, SPSS (Statistical Package for the Social Science) for windows 7.0 programından yararlanılarak yapılmıştır. Veriler, t-Testi, varyans analizi (one-way) ve aritmetik ortalamalardan yararlanılarak yorumlanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda özetle şu sonuçlar elde edilmiştir: 1. Resmi genel liselerde görev yapan öğretmenler ve müdür yardımcıları birlikte çalıştıkları okul müdürlerini iletişim becerileri konusunda yeterli düzeyde bulmamışlardır. 2. Resmi genel liselerde görevli öğretmenler ve müdür yardımcılarının görev, cinsiyet, branş, kıdem ve birlikte çalışma sürelerine ait özellikleri açısından okul müdürlerinin iletişim davranışlarına ilişkin algılan arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. 3. Müdür yardımcıları, öğretmenlere göre okul müdürlerini iletişim becerileri konusunda daha yeterli bulmaktadırlar. 4. Okul müdürleri, formal iletişim becerileri açısından hem müdür yardımcıları hem de öğretmenler tarafından informal iletişim ve çevre ile iletişim davranışlarına göre daha yeterli olarak görülmektedirler.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This study was carried out in order to determine the skills indicating communicative behaviours of the Principals working in State High Schools, according to the perceptions of teachers and vice-principals who work with them. The study was conducted by using a“description-survey methot”. A total of 37 vice-principals and 624 teachers charged in 12 state High Schools in Dsiyarbakir during 2000-2001 education period constitute the scope of study. The study sampling, however, consist of 21 vice-principals and 190 teachers. In the colection of data, a questionnaire form, involving 30 items and prepared by the researcher himself, was used. The analysis of data, obtained as a result of the study, was performed by SPSS (Statistical Package for the Social Science) for windows 7.0 programe. The data were interpreted by using t- test, variance analysis (one way) and arithmetic means. As aresult of the analysis of data, the following conclusions were obtained; 1. The teachers and vice-principals working in state Higyh Schools did not find the principals efficient enough in term of communicative skills. 2. With regard to communicative behaviours of the principals, we did not observe any significent difference between the perceptions of teachers and vice- principals in view of theircharacteristics such as duty, sex, branch, seniority and co-working time. 3. In terms of communicative skills, the vice-principals find the principals more adequate with respect to teachers. 4. In terms of formal communicative skills, the principals are considered more efficient by both vice-principals and teachers according to informal communication and communicative behaviours with environment.