Türkiye'de radyo ve televizyon yayıncılığında yayın ilkeleri ve yaptırımlar
  1. Tez No: 117116
  2. Yazar: MAHMUT SAVAŞÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ŞENAY CANORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, Kamu Hukuku dalında yüksek lisans tezi olup, radyo ve televizyon yayınlarında yayıncı kuruluşların uymaları gereken yayın ilkelerini, yayın esaslarını ve yerine getirmeleri gereken yükümlülükleri ile yayıncı kuruluşların yayın ilke, esas ve yükümlülüklerine aykırı davranmaları halinde haklarında uygulanacak yaptırımları kapsamaktadır. Çalışmamızda 3984 Sayılı Kanunda 15.05.2002 günü 4756 Sayılı Kanunla yapılan değişikliklere de yer verilmiştir. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır: Birinci Bölümde; Türkiye'de radyo ve televizyon yayıncılığının ortaya çıkışı ve devlet tekelinin kalkması ile bu konudaki yasal düzenlemeler incelenmektedir. İkinci Bölümde; Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun idari yapısı ve görevleri incelenmektedir. Üçüncü Bölümde; radyo ve televizyon yayın ilke ve esasları ile yayıncı kuruluşların yükümlülükleri incelenmektedir. Dördüncü bölümde ise, radyo ve televizyon yayın ilke ve esasları ile yayıncı kuruluşların yükümlülüklerine uyulmaması halinde haklarında uygulanan yaptırımlar incelenmektedir. Çalışmamızın dördüncü bölümünden sonra Üst Kurulun yayıncı kuruluşlar hakkında kuruluşundan 2001 yılı eylül ayına kadar uygulamış olduğu yaptırımların ayrıntılı listesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a Master's thesis in the field of Public Law. It is a study of the principles and responsibilities that applies to the broadcasting entities in their radio and television broadcasts, and the penalties that would be applied in case of a violation of these principles and responsibilities. This work has taken into account the code 3984 that was amended by the code 4756 on March 15 2002. This work includes four sections: The first section; presents a historical account of radyo and television broadcasting in Turkey, and the changes in the law following the release of the state monopoly over the broadcasting. In the second section; the administrative stucture and duties of the Upper Council of Radio and Television are analyzed. The third section; analyzes the main principles of radio and television broadcasting, and the responsibilities of the broadcasting entities. The fourth section studies the principles and responsibilities that applies to the broadcasting entities in their radio and television broadcasts, and the penalties that would be applied in case of a violation of these principles and responsibilities. The fourth section is followed by a detailed list of penalties that were applied to the broadcasting entities by the Upper Council until September 2001.