Kefalet sözleşmesi içinde kefilin hakları ve sorumlulukları
  1. Tez No: 117117
  2. Yazar: YILMAZ YÖRDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN TAHSİN FENDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET“Kefalet Sözleşmesi İçinde Kefilin Hak ve Sorumlulukları”konulu bu tez çalışmasında, Türk Pozitif Hukuku esas alınmıştır. Bununla beraber, tarihçe bölümünde konu, değişik hukuk sistemlerine göre kısaca ele alınmaya çalışılmıştır. Bu çalışmamız, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak sözleşme kavramı, Borçlar Hukuku Sözleşmelerinin sınıflandırılması ve kefalet sözleşmesinin tarihçesi ele alınmıştır. Tarihçede, kefalet sözleşmesi değişik hukuk sistemlerine göre öz olarak ele alınırken, önceki hukuk sistemimize, günümüz şartlarına göre yeni düşünceler baz alınarak daha çok yer verilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, konu, kefalet sözleşmesinin mahiyeti, hukuki niteliği ve çeşitleri başlığı altında ele alınmıştır. Ayrıca konu ile ilgili olarak, kefalet sözleşmesinin unsurları, şartlan, benzer sözleşmelerden ayırt edilmesi ve kefalet sözleşmesinin çeşitlerine de yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde, Asıl üzerinde durmaya çalıştığımız, kefalet sözleşmesi içinde kefilin haklan ve sorumlulukları konusu, geniş olarak irdelenmiş; kefilin asıl borçluya, alacaklıya karşı ileri sürebileceği deriler detaylıca anlatılmıştır. Bu konuda, değişik kefalet türlerinin konuyla ilgili özellikleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra alacaklının kefil karşısındaki yükümlülükleri incelenmiştir. Kefalet sözleşmesinde, kefilin haklan, özellikle, uygulamadaki yaygınlığı göz önünde bulundurularak, kefilin asile rücu edebileceği ve rücu edemeyeceği haller tek tek anlatılmıştır. Ayrıca, konu ile ilgili olarak eksik' ya da yanlış bulduğumuz düşünceler eleştirilmiş, çözüm olarak yapılması gerekenler konusunda yeni fikirler belirtilmiştir. Son olarak; kefalet sözleşmesinin, asıl borca bağlı sebepler ile bağımsız ve kendine özgü sebeplerle sona erme halleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This study under the heading of“The Rights and Responsibilities of Surety in the Contract of Suretyship”is mainly based on the Turkish possitive law. However, in the outlines of the historical background was mentioned, as well. In the first chapter, the concept of contract, classification of contracts in the law of obligations and the historical outlines of the conract of suretyship were explained. In this chapter the contract of suretyship was compared with the different legal systems and presented the new legal views of today. In the second chapter, the characteristics of the surety contract, its nature and its various kinds were defined. Besides these, its essentials and conditions were determined. The third chapter, in general, consist of the rights and responsibilities of the surety, contract here, the exceptions which can be claimed by the surety against the creditor were dicussed In detail. İn this field, the characteristics of various types of the contract of suretyship were peresented and then the obligations of creditor to the surety were explained. The rights of the surety in the contract of surety, the cases in which the surety can demand from the debtor what he/she paid for his / her obligation and the cases in which the surety does not have such a right, were discussed and explained one by one. Besides this, I presented my own views and offers for better and more justice solutions. Finally, the end of the contract of suretyship, depending on the basic obligation and related to itself were explained.