Tüketici kavramı ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde irdelenmesi
- Tez No: 117118
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
II ÖZET Ekonomik ve sosyal alanlardaki genişleme ve gelişmeler ile serbest piyasa ekonomisinin değişen şartlan karşısında, tüketicilerin çıkarlarını korumak amacıyla tedbir alınması zorunlu hale gelmiş, ülkemizde de tüketicilerin korunması ile İlgili olarak 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması hakkında Kanun 23 Şubat 1995 günü T.B.M.M' nde kabul edilmiş ve 8 Mart 1995 günü Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu tezin konusu, tüketici kavramının tanımlanması ve mevcut Yasanın göz önüne alınarak“Tüketici kavramı ve Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun çerçevesinde irdelenmesi”olarak belirlenmiştir. Bu konunun seçilmesindeki amaç; tüketici kavramının ne anlama geldiğinin ortaya konulması ile tüketicinin korunmasının yasal bir zemine oturtulması neticesinde tüketicilerin korunması ve tüketici haklan ile ilgili uygulamaların Türkiye açısından değerlendirerek, Türkiye'deki yasal uygulamalara ilişkin ortaya çıkan sorunların tespit edilmeye çalışılmasıdır. Bu tezin ilk bölümünde konu; tüketim, tüketici ve evrensel tüketici haklan yönünden; İkinci bölümde; Avrupa Birliği'nde uygulanan tüketicilerin korunması ile ilgili programlar ve tüketicilerin Birlik düzeyindeki temel haklan; Üçüncü bölümde; bazı ülkelerdeki -bu ülkeler ABD, Almanya ve Fransa- temel tüketici haklan açısından konuya ilişkin düzenlemeler; Dördüncü bölümde; konuyla ilgili Türkiye'deki uygulamalar; ele alınmıştır. Son olarak beşinci bölümün konusunu, tüketicinin korunması ile ilgili Türkiye'deki sorunlar ve bunlara ilişkin çözüm önerileri oluşturmaktadır. Bu bölümde konu; tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunması, tüketicilerin bilgilendirilmesi, eğitilmesi ve tüketicilerin örgütlenmesi açısından incelenmiş ve sorunlara ilişkin çözümler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT In the face of expansion and advances in economic and social fields, and changing conditions of free market economy, it has become necessary to take measures in order to protect consumers' interests. To that end, in Turkey, the Law Regarding the Protection of Consumers was enacted by the Turkish Grand National Assembly in the February 23rd, 1995 with number 4077. The Law was published in the Official Gazetta and went into force in the March 8th, 1995. The subject of this thesis was set as the“the concept consumer and its analysis within the frame work of the Law Regarding Consumers' protection.”The aim of our study is to set forth what is meant by the concept consumer, to protect consumers after legalizing the consumers' protection, and to determine the problems arising out from legal applications of the Law in Turkey by evaluating the applications as regard the consumers' rights. In the first part of the thesis, we dealt with the subject in terms of consumption, consumer and universal consumer rights. In part 2, the subject was assessed in view of the programmes implemented in the European Union as regards the protection of consumers and the basic rights of consumers at the Union level. In part 3, the arrangements regarding the subject in terms of basic consumer rights in some countries such as the USA, Germany and France were taken up. In part 4, the applications as regards the subject in Turkey were discussed. Finally, the subject of part 5 comprises the problems encountered as regards the protection of consumers in Turkey and key recommendations for such challenges. In this part, we also studied the subject in terms of the protection of economic interests of consumers, awareness, training and organization of consumers, and we tried to present the solutions for the problems.