Avrupa Birliği ticaret politikasında Türk mobilya sanayinin uyumu
Comolience of European Union trade policy to Turkish furniture industry
- Tez No: 117156
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ AVRUPA BİRLİĞİ TİCARET POLİTİKASINA TÜRK MOBİLYA SANAYİNİN UYUMU Esra TURKÖZ Uluslararası İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Erol KUTLU Gümrük birliğinin, üye ülkeleri Topluluk dışından yaptıkları ithalatta aynı Ortak Gümrük Tarifesi (OGT) uygulamalarını zorunlu kılması, üçüncü ülkelerle ticari ilişkilerinde ortak bir tutum içinde olmalarım da gerektirmektedir. Dış ticaret müzakerelerinin yürütülmesi, ihracat ve ithalat politikalarının ve ticaret haklarının korunması politikasının tarif edilmesi ve ortak politikalar şeklinde belirlenmesi Topluluğun görevidir. Bu politikalar bir arada Ortak Dış Ticaret Politikasını oluşturur. Topluluk Ortak Ticaret Politikası, uluslararası müzakerelerde, üye ülkelere, münferiden sağlayamayacakları bir pazarlık gücü kazandırmıştır. Türk sanayisinde, Orman Ürünleri Sanayisinin alt sanayi kolu olarak anılmakta olan mobilya sanayindeki talebin artışı, üretim kapasitesini ve dolayısıyla akılcı ve geliştirici rekabetin oluşumuna olanak sağlayacaktır. Tüketici de bu doğrultuda daha da bilinçlenerek, kalite, çeşit ve estetik yönünden istekleri artmakta ve değişmektedir. Bunlara cevap verebilmek arzusuyla mobilya sanayisiyle ilgili araştırma ve geliştirme çalışmaları hızlanmakla beraber önemli gelişmeler gerçekleşmektedir.Bu gelişmenin içerisinde mobilya sektörü de beklenenin çok üzerinde bir gelişme göstermekle birlikte halen bu sektörde sağlıklı ve modern bir seri üretim teknolojisine geçilememiştir. Bu da sektörde arz-talep dengesizliğine neden olmaktadır. İmalatın tamamına yakınının klasik marangoz makineleriyle yapılması kaliteyi düşürmekte ve imalat süresinin uzamasına sebep olmaktadır. Aynca mobilya sanayiinde çalışan işçilerde, sosyal güvence ve sağlık imkanları yeterli ölçüde sağlanamadığından gerekli verim alınamamaktadır. Mobilya sanayiinin dağınık binlerce küçük atölyelerden oluşması ve bu sanayi kolunda faaliyet gösteren firmaların marka olma düşüncesini destekleyecek güçlü dayanışmaların olmayışı da mobilya alt sanayi kolunun tek basma sektör olarak gelişmesine engel olmaktadır. Mobilya sektöründe talebi etkileyen bu olumsuz faktörler incelendiğinde; kurulacak olan işletmelerin uzun vadedeki değişimlere uyum sağlayabilecek, ani talep ve model değişikliklerini karşılayabilecek bir yapının göz önünde tutulması gereği ortaya çıkmaktadır. Mobilya uluslararası ticaretin gereklerine doğal olarak uyum sağlayan küresel ürünlerin tipik bir örneğidir. Bu alanda faaliyetlerini sürdüren bir çok mobilya firması farklı ülke pazarlarında tutunmaya çalışmaktadır. Mobilya sanayinde yer alan firmaların dış pazarlara açılmada karşılaştıkları sorunlar, bir firmanın uluslararası pazarlara girmesi ya da varolan pazarlarım genişletmesini engelleyen her türlü yönetimsel, işlevsel, yapısal kısıtlamaları içermektedir. Buradan hareketle sektörel yapı göz önüne alındığı zaman, piyasanın ve buna bağlı talebin iyi takip edilmesi piyasa araştırması ve ürün tasarımına önem verilmesigerekmektedir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT COMPLffiNCE OF EUROPEAN UNION TRADE POLICY TO TURKISH FURNITURE INDUSTRY Since customs union obliges the member nations to apply common customs tariff for imports from exterior nations, the member nations execute common rules for other nations in their commercial relations. The execution of foreign trade deliberations and the definition of policy related to foreign trade rights and import-export relations are duty of union. These policies constitute the common foreign trade policy. This increases bargaining power of union nations in international deliberations. Furniture industry is one of the most important sub-industries of forestry products industry. The increase in demand in furniture industry causes improvements in production capacity and also brings about competition between the companies. The consumer is becoming also conscious about the subject and it takes notice of quality, variety, and aesthetics of furniture. Therefore the investigations on furniture industry and products are getting more important in order to respond to the different demands of the customer. Despite the very powerful progress in the sector, today, it is very difficult to apply a modern and proper mass production methods in the production. This results in supply and demand instability in the sector. That the production is made by conventional carpentry equipment causes low quality of the products and extends the production time. Moreover, social assurance and health services are not sufficient for the furniture industry workers and this brings about a decrease in efficiency of workers. Furniture industry is composed of a thousands of workshops and poor solidarity to become brand loyalty between these factories prevents the improvements on the furniture industry. When the factors affecting negatively the demand in furniture sector are studied, it is obviously seen that the new enterprises should have a sustainable structure to respond to the changes in the long term. Furniture is a very good example of the global products in accordance with the necessities of international trade. A number of furniture companies endeavours to survive in differentIV markets. The difficulties faced by the companies include all managerial, functional, and structural restrictions preventing to enter to the new markets or expand the available markets.